Babiš ukončil spolupráci s Prymulou, premiérův poradce se zúčastnil fotbalového zápasu

Premiér Andrej Babiš (ANO) ukončil spolupráci se svým poradcem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou kvůli Prymulově čtvrteční účasti na fotbalovém zápase. Premiér to uvedl na Facebooku. Podle Babiše působí takové chování papalášsky. Také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl internetové televizi DVTV, že Prymula nepostupoval správně. Prymula sdělil, že účast diváků na fotbale byla povolena, že měl před akcí negativní test na koronavirus a na tribuně měl respirátor. Předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík se v pátek za pozvání VIP hostů omluvil.

„Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné,“ uvedl premiér v reakci na jednání Prymuly. „Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma,“ doplnil Babiš.

Prymula byl v hledišti při zápasu Evropské ligy mezi pražskou Slavií a britským Leicesterem. „Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků,“ sdělil Prymula ČTK. „Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma,“ doplnil.

V Česku aktuálně platí nejvyšší stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES, ve kterém jsou povoleny pouze profesionální sportovní soutěže bez diváků. Tvrdík před zápasem oznámil, že se na zápas dostane v rámci pilotního projektu několik stovek lidí, kteří předtím podstoupí PCR test na covid-19. Slavia podle něj neporušila žádná epidemiologická nařízení. V pátek se za pozvání VIP hostů omluvil a označil to za morální selhání. 


Podle snímků ze zápasu byli na hledišti kromě Prymuly například kancléř prezidenta Vratislav Mynář, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo ředitel České televize Petr Dvořák a tenistka Petra Kvitová. Diváci na sobě měli respirátory, seděli ale blízko sebe. Mezi některými skupinami sedících diváků byla podle snímků mezera pouze na jedno volné sedadlo. Prymula však ve vyjádření pro ČTK tvrdil, že mezi cizími lidmi na tribuně byly dvoumetrové rozestupy.

Prymula opakovaně prosazuje tvrdší opatření proti šíření nemoci covid-19. Ještě ve čtvrtek dopoledne řekl České televizi, že premiérovi navrhne kvůli horšící se epidemické situaci zavedení striktních opatření na dva až tři týdny. Přitom i ve funkci ministra zdravotnictví musel skončit po podobném incidentu. Z vlády odešel poté, co deník Blesk loni 23. října zveřejnil fotografie, podle kterých byl Prymula pozdě večer spolu s dalšími lidmi v restauraci, ačkoli byly restaurace v danou dobu kvůli epidemii uzavřené.