Ať přijde o vše, žádá žalobkyně odvolací soud v kauze Rath

8 minut
Události: V kauze Rath se blíží vynesení pravomocného rozsudku
Zdroj: ČT24

Státní zástupkyně chce, aby David Rath přišel o veškerý majetek. Řekla to u Vrchního soudu v Praze, který se zabývá odvoláním proti osmiapůlročnímu trestu pro Ratha a rozsudkům nad dalšími jedenácti lidmi obžalovanými z korupce. Bývalý středočeský hejtman již před začátkem řízení zopakoval, že ho považuje za zpolitizované.

Proti loňskému rozsudku Krajského soudu v Praze v kauze Davida Ratha se odvolali nepravomocně odsouzení, spokojen ale nebyl ani státní zástupce Petr Jirát. Kateřina Weissová z vrchního státního zastupitelství nyní, po zahájení odvolacího řízení, na jeho výtky navázala – žalobcům se nelíbí, že prvoinstanční soud nenařídil přísnější majetkové tresty.

Žalobkyně míní, že rozhodnutí o vině a tresty vězení jsou správné, chce ale, aby vrchní soud nařídil propadnutí veškerého majetku přinejmenším u Davida Ratha a Petra a Kateřiny Kottových. Rath podle ní páchal trestnou činnost, i když netrpěl nedostatkem, naopak měl nadprůměrné výdělky.

„Jedinou pohnutkou jeho jednání byla obyčejná ziskuchtivost,“ prohlásila. Propadnutí celého majetku by podle ní nebylo v jeho případě trestem příliš přísným a navíc by to považovala za varování pro další případné pachatele. Přitěžující okolnosti v Rathově případě podle státní zástupkyně převažují nad polehčujícími. „Nenastala u něj naprosto žádná sebereflexe,“ míní.

Někdejší hejtman, ministr zdravotnictví či šéf lékařských odborů a později profesní komory Rath před počátkem jednání zopakoval, že považuje proces za politický s předem daným verdiktem. Soudci – kteří přitom mají kauzu v rukou již podruhé, když poprvé rozsudky zrušili – podle něj čelili brutálnímu tlaku. „Já si myslím, že tomu nikdo neodolá,“ prohlásil. Dodal, že jeho odsouzení si přejí prezident Miloš Zeman i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

V soudní síni Rath také vysvětloval své pohnutky. Uvedl, že se snažil zajistit, aby byly zakázky, kterých se kauza týká, hotové co nejrychleji a nejkvalitněji, o žádné úplatky podle něj nešlo. Požadavek na propadnutí všeho majetku potom označil za „majetkový trest smrti“.

Jednání je nařízeno na jedenáct dnů. Soud očekává, že řeči některých obhájců, ale zejména obžalovaných mohou být velmi dlouhé. David Rath ostatně u krajského soudu mluvil několik dnů. U vrchního soudu začal hovořit v pondělí odpoledne, řeč nedokončil a pokračovat bude v úterý.

Zakázky, údajné úplatky, mnohaleté tresty

Případ, kterým se vrchní soud nyní zabývá, je ozačován jako první větev Rathovy kauzy. Obžaloba tvrdí, že došlo ke zmanipulování zakázek na opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku či budovy gymnázia v Hostivici a na modernizaci středočeských nemocnic.

Za zajištění vítězství v tendrech brali tehdejší hejtman Rath, Petr Kott pracující tehdy na krajském úřadu a Kateřina Kottová (tehdy Pancová), která byla ředitelkou kladenské nemocnice, úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů korun, pak je zatkla policie.

Od krajského soudu odešel Rath loni na podzim s nejpřísnějším trestem 8,5 roku vězení, manželé Kottovi dostali 7,5 roku nepodmíněně. Součástí jejich zatím nepravomocného trestu je i propadnutí majetku za desítky milionů korun, nikoli však všeho majetku.

Spolu s nimi byli odsouzeni někdejší manažeři stavebních a zdravotnických firem, které podle obžaloby získávaly díky úplatkům zakázky. V případu figuruje také podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. S tříletou podmínkou odešla podnikatelka Ivana Salačová, jejíž výpověď posloužila jako klíčový důkaz.

Odvolací senát vedený Pavlem Zelenkou napoprvé zrušil nepravomocný rozsudek kvůli použití odposlechů, které považoval za nezákonné. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 34 mminutami

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 5 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 6 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 6 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 7 hhodinami
Načítání...