Armáda se musí změnit a zvětšit, shodují se odborníci. K návratu vojny v původní podobě jsou skeptičtí

54 minut
90′ ČT24: Budoucnost české armády
Zdroj: ČT24

Úterní slova náčelníka armádního generálního štábu Karla Řehky o nedostatku lidí v armádě vyvolala diskusi o budoucí podobě armády, ale i spekulace, zda by nebylo vhodné obnovit základní vojenskou službu. On sám však odmítl, že by se o něčem takovém diskutovalo. Obnovení vojny nepovažují dvacet let po jejím zrušení za reálné ani další vojenští experti. Míní však, že se armáda musí reorganizovat a zřejmě i zvětšit. České vojsko a jeho personální síla byly tématem 90‘ ČT24.

Karel Řehka se v projevu na zahájení úterního velitelského shromáždění generálního štábu zmínil mimo jiné o tom, že se armádě nedostává lidí. Později upřesnil, že tím přímo nemínil, že by bylo namístě obnovit povinnou vojnu, ale že velení armády se musí začít zamýšlet nad tím, jak zajistit dostatečné zálohy.

„Řekl jsem, že v budoucnu Česká republika bude muset zvážit jiné formy povinné nebo dobrovolné služby nebo mechanismu, který nám bude generovat dostatek záloh,“ uvedl s tím, že je diskuse teprve na začátku.

Základní vojenská služba v Česku zanikla koncem roku 2004. Jak poukázali v 90‘ ČT24 bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý a vojenský historik z Univerzity obrany Tomáš Řepa, následovala „afghanizace“ armády, tedy její přestavba tak, aby byla použitelná hlavně k zahraničním misím.

„Naše armáda nebyla založena na tom, že by měla bránit teritorium. (…) Byla záměrně vyvíjena s tím, že se měla účastnit zahraničních misí. Na to nepotřebujete obrovské počty vojáků, ale spíše špičkové specialisty. Z mnoha misí jsme si odnesli jako armáda i dobré jméno,“ shrnul Řepa. Byl to podle něj důsledek vstupu České republiky do Severoatlantické aliance.

Dnes, kdy intenzivně válčí dva státy, které se zeměmi NATO přímo hraničí a kdy z Moskvy zní vůči Západu i jmenovitě Česku nepřátelská rétorika, však vojákům takový model nestačí. Šedivý podotkl, že podobné je to i v některých dalších aliančních státech.

„Útlum potřeby mít kvalitní ozbrojené síly trval hodně dlouho. Afghanizace, kterou naše armády prošly, je ještě hodně cítit. Vrátit se zpátky do podoby vševojskové armády, která bude schopna bojovat ve velmi intenzivní válce s komplexním nepřítelem, který je vybaven moderními zbraněmi, vyžaduje úplně jiný přístup,“ podotkl.

Víc vojáků – bez vojny, nebo s ní?

Podle Šedivého bude potřeba, aby se nejen naplnily tabulkové počty, které počítají se 30 tisíci profesionálními vojáky a deseti tisíci aktivními záložníky, ale aby se i zvýšily. „Třicet tisíc je za situace a při potřebách, které dnes vidíme, málo. Pravděpodobně bude muset generální štáb provést další propočty. Jenom pro zajištění mobilizace (…) ukazují jednoduché počty, že 30 tisíc by bylo málo,“ poukázal.

Zastáncem povinné vojny ovšem není. Že by bylo možné obnovit armádní službu v někdejší podobě, si nemyslí ani Řehka. Poukázal, že na něco takového armáda ani není připravena – součástí základní vojenské služby byly pravidelné odvody, pro odvedené pak musela armáda na rok zajistit zázemí. Podle Šedivého by navíc pro ovládnutí moderních zbraňových systémů vojna, která by trvala rok nebo i dva, nestačila.

Bývalý člen aktivních záloh a filmový režisér a producent Václav Marhoul míní, že i kdyby nakonec padlo rozhodnutí o obnově plošných odvodů, nemohli by vojáci začít odvádět osmnáctileté chlapce a dívky bezprostředně. „Mohlo by trvat pět, sedm, osm let, než by se to zavedlo,“ odhadl.

Je ovšem přesvědčen, že by armáda mohla najít způsoby, jak do svých řad přivést více dobrovolných zájemců o službu. Míní, že to nemusí být nijak nákladné. Inspiraci je podle Marhoula možné hledat třeba v Německu. „Nechal bych se inspirovat tím, co vytvořil asi před dvanácti lety Bundeswehr, který vytvořil obrovsky úspěšný youtubový kanál, který sledoval dvanáct vojenských rekrutů. Bylo to pět minut denně vždy v pět hodin odpoledne. Setkalo se to s obrovským úspěchem,“ popsal.

Od Josefa II. po Jaroslava Tvrdíka

Povinná vojenská služba se v českých zemích (a v celém tehdejším Rakousku) poprvé objevila už v josefínské době, zprvu skončili odvedení muži v armádě na celý život, i když v době míru bylo možné odejít na dlouhodobu dovolenou.

První změna přišla v době napoleonských válek. „Rakouská monarchie zaváděla službu pro pěchotu 10 let, pro kavalérii 12, pro dělostřelce 14 let,“ přiblížil Tomáš Řepa. Postupně se délka služby zkracovala a po vzniku první republiky byla zprvu uzákoněna jako čtrnáctiměsíční.

„Zjistilo se, že to nedostačuje. Pak bylo politické hašteření, jak to bude dál. Přešlo se k osmnáctiměsíční prezenční službě, až nakonec v situaci značného ohrožení státu – potom, co přichází Adolf Hitler k moci v Německu – jsme na dvou letech. S tím Československo dokráčelo ke konci své meziválečné existence, byť byly i úvahy o tom, že bude tříletá prezenční služba,“ uvedl Řepa.

Dvouletá vojenská služba zůstala i v době komunismu, po roce 1990 se zkrátila na rok a půl a po vzniku České republiky na rok. Od roku 1990 mohli jít mladí muži místo vojny na náhradní službu. Základní vojenská služba byla zrušena novelou branného zákona, kterou v roce 2003 předložil tehdejší vládě ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Řepa míní, že v 90. letech, kdy se postupně spělo ke zrušení vojny, se armáda netěšila dobré pověsti. Přičítá to přechozímu období. „Za dob komunismu to byl od reality odtržený moloch, který spotřeboval obrovské množství zdrojů a surovin. Byl to svět sám pro sebe, se společností to moc provázané nebylo. Možná proto lidé armádu rádi neměli,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Končí termín pro první kolo podávání přihlášek na střední školy

Ve čtvrtek končí termín podávání přihlášek na střední školy pro první kolo přijímacích zkoušek. Uchazeči je mohou podávat po celý den, lze využít elektronický systém DiPSy. Přihlášku musí podat všichni zájemci o studium na střední škole. Tedy i ti, kteří se hlásí na nematuritní obory.
před 1 mminutou

Po útoku nožem v Hradci Králové zemřely dvě ženy

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem, dvě pobodané ženy zemřely. Policie podezřelého muže zadržela, uvedla, že je to šestnáctiletý Čech. Zjišťuje jeho motiv. Podle policie je situace pod kontrolou a nikomu dalšímu nehrozí nebezpečí. Útok se měl stát v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
09:54Aktualizovánopřed 5 mminutami

Loňský rok byl mimořádný, hájí odměny pro vedení univerzity Králíčková

Loňský rok byl mimořádný z hlediska výzev a projektů, uvedla v Událostech, komentářích rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v reakci na kritiku výši odměn managementu univerzity. Vyjádření tiskového oddělení UK, které odměny dávalo do souvislosti s předloňskou střelbou na filozofické fakultě, však podle ní nebylo „šťastné“. Místopředseda akademického senátu školy a jeden ze signatářů dopisu Andrej Farkaš uvedl, že tragická událost se v minulosti použila k překrytí selhání.
před 24 mminutami

Policie zahájila stíhání Tomia Okamury a SPD kvůli volebním plakátům

Policie zahájila trestní stíhání předsedy SPD Tomia Okamury a hnutí SPD kvůli kontroverzním plakátům z loňské volební kampaně. Okamura o tom ve čtvrtek dostal zprávu do datové schránky, oznámila mluvčí SPD Lenka Čejková. Informaci potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policie podle dřívějších informací podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Plakáty podle ní měly rasistický nebo xenofobní podtext.
před 1 hhodinou

Skrýš za komínem chalupy na Náchodsku vydala tajemství z druhé světové války

Prostor za komínem chalupy na Náchodsku vydal tajemství z druhé světové války. Řemeslníci tam našli ostatky a drobné předměty, které si za protektorátu u tehdejší majitelky schovali nejspíš její židovští přátelé.
před 1 hhodinou

Za přecházení před pendolinem uložil Drážní úřad rodičům pokutu

Drážní úřad udělil pokutu několik tisíc korun rodičům, kteří loni v prosinci se svými dětmi přecházeli koleje v Zábřehu na Šumpersku. Těsně se vyhnuli srážce s projíždějícím pendolinem. ČT to bez uvedení konkrétní výše pokuty potvrdila mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková. Policie se případem začala zabývat poté, co na sociálních sítích začalo kolovat video z incidentu, případ později předala Drážnímu úřadu. Otec se policii sám přihlásil.
před 2 hhodinami

Zamrzlá voda v hadicích i obtížný terén. Počasí komplikuje práci hasičům

Silné mrazy znamenají i větší riziko požárů. Lidé si často přitápějí dřevem v kamnech či krbech, pokud je mají k dispozici. A když začne hořet, mají pak problémy i hasiči. Složitější je pro ně doprava na místo, v hadicích zamrzá voda a větší pozor musí dávat i při samotném zásahu.
před 4 hhodinami

Podvodníci cílí na nemovitosti s více vlastníky. Pomoci mají změny v nahlížení do katastru

Domy a pozemky s více dědici nebo částečně v exekuci jsou čím dál častěji předmětem „výhodných“ realitních obchodů. Nabízí se při nich rychlý odkup naoko bez starostí, ale obvykle za zlomek skutečné hodnoty. Přeprodat ho se pak takzvaní realitní šmejdi podle zkušeností snaží za násobně vyšší sumu ostatním spoluvlastníkům. Pomoci čelit těmto praktikám mají změny v nahlížení do katastru.
před 6 hhodinami
Načítání...