Mobilní aplikace Tečka, která uchovává takzvané covidové certifikáty, bude nově zobrazovat potvrzení o kontraindikaci k očkování proti covidu-19. Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kde se evidují i data o testech či očkování, ji musí zanést lékař. Potvrdil to ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). Od pondělí 22. listopadu se totiž neočkovaní lidé nemohou až na výjimky prokázat negativním testem.
Aplikace Tečka bude nově ukazovat i kontraindikace pro lidi, kteří se nemohou očkovat
Lidé, kteří se nemohou nechat očkovat kvůli kontraindikacím, budou mít v nově upravené aplikaci Tečka možnost takového potvrzení od svého ošetrujícího lékaře. Kdy k úpravám dojde, ale ministr po jednání vlády neupřesnil.
„Kontraindikace musí být zanesené do Informačního systému infekčních nemocí, to je centrální systém, kde jsou veškeré informace o testování, očkování a podobně. A ty informace se pak propisují do Tečky,“ upřesnil Vojtěch.
Na základě kontraindikace zapsané lékařem bude podle Vojtěcha možné hradit až pět PCR testů za měsíc a prokázat se ve službách a na dalších místech, kde jsou covidové certifikáty vyžadovány. „Je to na posouzení daného ošetřujícího lékaře. Písemná zpráva od lékaře dostatečná nebude,“ dodal ministr.
Kontraindikace u vakcín proti covidu-19 uvádí jejich výrobci. Takzvané souhrny údajů o přípravku zveřejňuje ke všem léčivům Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministr dříve uvedl, že jsou to prakticky jen alergické reakce. Například u nejčastější vakcíny Pfizer/BioNTech je to podle dokumentu hypersenzitivita na deset uvedených látek včetně kyseliny octové, cholesterolu nebo sacharózy.
Už dříve ministr provozovatele vyzval, aby pečlivě covidové certifikáty kontrolovali. Mohou podle něj i žádat doklady totožnosti podobně jako u alkoholu, který nesmí prodat mladším osmnácti let. „Pokud si není jistý, že je certifikát pravý, tak může požadovat doklad totožnosti,“ uvedl.