ANALÝZA: Babiš překonal zisky svého ANO. A má z toho radost

Andrej Babiš prorazil skleněný strop. Jeho hnutí ANO se ve volbách i v průzkumech veřejného mínění vždy pohybovalo kolem třiceti procent hlasů a zdálo se, že růst výš už nejde. V okamžiku, kdy se rozhodl kandidovat sám za sebe, ukázal, že může být ještě silnější. Stále však spoléhá na podobné voliče.

První kolo prezidentských voleb skončilo pro prezidentského kandidáta úspěchem. Nejen proto, že pro něj politická soutěž o nejvyšší úřad pokračuje a že má stále šanci usednout v prezidentské kanceláři. Druhým jeho důvodem k radosti je, že získal větší podíl hlasů, než kolik voliči přidělili hnutí ANO v posledních sněmovních volbách v roce 2021.

Sněmovní a prezidentské volby samozřejmě nelze jednoduše srovnávat. Do dolní komory parlamentu se volí poměrným volebním systémem, je větší konkurence politických stran. Prezidentské volby jsou naopak silně personalizované, jsou většinové a dvoukolové. Právě dvoukolové volby hnutí ANO navíc příliš neumí, jak se ukázalo naposledy na podzim při volbách do Senátu.

Opakovaná fiaska v barvách ANO při senátních volbách jsou zřejmě také frustrací, která je v hnutí ANO s těmito volbami spojená. Změna ale přišla v okamžiku, kdy ve dvoukolových volbách alespoň částečně uspěl sám Babiš. Asi i proto zářil v sobotu nadšením.

„Mám obrovskou radost, jako kandidát hnutí ANO jsem dosáhl famózního výsledku,“ prohlásil. „Dal jsem si plán postoupit do druhého kola a mít více hlasů než hnutí ANO ve sněmovních volbách,“ pokračoval. Plán splnil. S 35 procenty hlasů v prvním kole voleb předčil vlastní hnutí.

Kde uspělo ANO, uspěl i Babiš

Podíváme-li se na výsledky předloňských sněmovních voleb a na aktuální zisky hlasů Babiše, ukazuje se, že se jedná prakticky stále o stejné voliče. Babiš bodoval tam, kde boduje hnutí ANO. Jde o stejné okresy i stejné regiony.

Samozřejmě, že volební podpora hnutí je v jednotlivých okresech procentuálně nižší. Je to dáno právě odlišným typem volby a volebního systému. Ale pro hnutí ANO jsou nejklíčovější okresy v Ústeckém kraji, stejně jako jsou nejzásadnější pro úspěch Babiše v 1. kole prezidentských voleb.

V okresech Most, Louny a Karviná získalo hnutí ANO v posledních sněmovních volbách přes osmatřicet procent hlasů. Babiš tamtéž získal v prezidentském klání přes padesát procent hlasů. Jsou to tři nejúspěšnější okresy jak pro hnutí, tak i pro prezidentského kandidáta.

Podobně je tomu v okresech Teplice, Chomutov, Děčín či Bruntál. V posledním jmenovaném okrese byl rozdíl nejmarkantnější. Babiš zde získal hlasy více než jednapadesát procent hlasů, hnutí ANO o 15 procentních bodů méně.

Kde brát hlasy?

Srovnání volebních zisků ukazuje ale také to, že Babišovi se nepodařilo výrazněji uspět v žádném jiném okrese. Volební podporu v Praze a přilehlých okresech nemá ani on, ani hnutí ANO. Například v Praze či Praze-západ jsou rozdíly mezi zisky hnutí ANO a Babiše nejnižší (2,6 procentního bodu). Míra volební podpory hnutí ANO a Babiše je podobná napříč okresy v celém Česku a výrazně se překrývá.

Otázkou je, jestli právě toto nebude limitovat prezidentského kandidáta ve druhém kole voleb. I když pomyslný skleněný strop prorazil, stále potřebuje získat více než 50 procent hlasů. A kde uspět dál? Data ukazují, že v získávání volební podpory má Babiš své limity. Pomoci mu tak může spíš nižší volební disciplína stoupenců protikandidáta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 mminutou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 31 mminutami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 1 hhodinou

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 1 hhodinou

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 10 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 10 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 11 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...