Meteorologové hlásí ideální podmínky pro aktivitu klíšťat. Na většině území ji předpovídají na druhém nejvyšším stupni, v dalších dnech se varování ještě rozšíří. Parazit může přenášet řadu nemocí – předně encefalitidu a boreliózu. Parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka zdůrazňuje, že pokud se klíště přisaje, je nejdůležitější ho co nejrychleji vyndat.
Aktivita klíšťat stoupá. Hlavně je rychle vyndejte, radí parazitolog
Chování klíšťat ovlivňuje hlavně počasí a průběh předchozí zimy. Podle Votýpky hrozí největší riziko setkání se s klíštětem v místech, kde je hodně vegetace, v níž se klíšťata mohou držet, a kde je také dostatečná vlhkost.
Trochu více nakažená virem klíšťové encefalitidy jsou podle něj obecně klíšťata v jižních Čechách a na Vysočině. Zároveň platí, že ta žijící v údolích podél kaňonů nebo podél vody bývají často nakaženější než ta žijící v suchých oblastech, doplnil parazitolog.
Zatímco proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat, proti lymské borelióze to zatím nelze. Jako další ochranu Votýpka doporučuje repelenty či vhodné oblečení.
Otáčet nebo vytahovat – hlavně rychle ven
Pokud se klíště zakousne, je podle experta nejdůležitější odstranit ho co nejrychleji. „Pokud je infikováno, tak čím déle na nás saje, tím je větší šance, že se do nás dostanou patogeny a potažmo vyvolají onemocnění,“ vysvětlil.
Podle něj přitom nezáleží na tom, kterým směrem se s klíštětem otáčí nebo zda s ním člověk kýve či ho vytahuje ven. „Důležité je, když už ho vytáhnu, nějakým způsobem ho zlikvidovat – nemačkat ho mezi nehty a nekoukat na to zblízka, jelikož ten aerosol se nám může dostat do očí,“ upozornil.