Advokátům od ledna vzrostou odměny

Advokátům se od 1. ledna příštího roku zvýší odměny. Příslušnou vyhlášku – takzvaný advokátní tarif – podepsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Informoval o tom jeho úřad, podle nějž novela zároveň zlepší přístup lidí k právní pomoci, a to zejména u obětí, které potřebují právní zastoupení. Před rozesláním návrhu do připomínkového řízení ministerstvo odhadovalo, že změny si ročně vyžádají o 629 milionů korun navíc ze státního rozpočtu. Česká advokátní komora zdůraznila, že bez zvýšení odměn reálně hrozil nedostatek advokátů ex offo.

„Tento krok je nezbytný a správný. Mnohé položky advokátního tarifu nebyly aktualizovány více než deset let, což vedlo k disproporci mezi odměnami advokátů a provozními náklady. Právo na právní zastoupení je ústavním právem. Pokud by nedošlo k úpravě advokátního tarifu, byl by výkon tohoto práva v praxi ohrožen,“ vzkázal Blažek, který je původní profesí rovněž advokát. Valorizace odměn má podle úřadu přispět k zajištění potřebné sítě advokátů i v oblastech, kde žije více sociálně znevýhodněných obyvatel.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že odměny advokátů se naposledy významněji zvedaly v roce 2006 a 2013. Stát naopak odměny advokátů snižoval – původně kvůli úsporám po povodních v roce 1997, později kvůli obecné úspoře výdajů ze státního rozpočtu.

Nová podoba tarifu podle ministerstva zohledňuje nejen současnou ekonomickou situaci, ale také obtížnost obhajoby a zastupování poškozeného v trestním řízení, složitost zastupování v řízení o přestupku a rovněž náročnost právního zastupování ve správním řízení, včetně řízení daňového, a ve správním soudnictví.

„Maximální kompromis“

Česká advokátní komora (ČAK) v reakci na podepsání vyhlášky vysvětlila, že odměna není čistým výdělkem advokáta. „Advokát z ní musí pokrýt všechny náklady, které vynaloží na poskytnutí právní služby – například na personál advokátní kanceláře, nájemné, platby za právní informační systémy a podobně, odvést z ní daně, pojistné a tak dále,“ napsala komora v tiskové zprávě.

Stavovské sdružení advokátů označilo novou podobu tarifu za maximální kompromis, kterého bylo možné dosáhnout za dané ekonomické situace. ČAK zmínila, že ministerstvo vypořádalo desítky připomínek, které k vyhlášce vznesly zejména soudy. Připomněla, že kvůli neodpovídajícím odměnám už někteří advokáti omezili či zastavili poskytování právních služeb na základě ustanovení soudy – například k obhajobám v trestním řízení nebo k zastupování zvlášť zranitelných obětí trestných činů. „Hrozilo, že se právo na spravedlivý proces začne vzdalovat zejména sociálně slabším, kteří na právní pomoc za smluvní odměnu nedosáhnou,“ upozornila komora.

Advokátní tarif je podle ČAK důležitý i pro procesně úspěšné strany soudního procesu. Soudy totiž na jeho základě stanovují náhradu nákladů soudního řízení, která úspěšným stranám náleží. Komora poukázala na to, že v posledních letech tato náhrada nepokrývala částky, které klienti na zastoupení advokátem vynakládali. „Mnozí z těch, kteří by u soudu mohli svá práva úspěšně obhájit, si tak soudní při rozmysleli a na soud se ani neobraceli,“ sdělila ČAK.

Advokátům ex offo, tedy advokátům ustanoveným soudem, stát ročně vyplatí na odměnách 580 milionů korun. Ministerstvo už dříve spočítalo, že podle návrhu nového tarifu bude stát vyplácet 1,044 miliardy korun. Další peníze vydá ještě na náhrady advokátních nákladů za cestovní výdaje a promeškaný čas. Podle ministerstva ale novela bude mít zároveň pozitivní dopad na příjmovou stránku státního rozpočtu, protože advokáti budou odvádět vyšší daně a pojistné. Úřad se také domnívá, že vzroste počet advokátních koncipientů a jiných zaměstnanců advokáta, a tím i odvody za ně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 45 mminutami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 2 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebírali soudní verdikt nad Le Penovou

Hosté Událostí, komentářů týdne se věnovali politické situaci ve Francii, kde byla kandidátka na prezidentku Marine Le Penová soudně vyřazena z volebního boje kvůli zpronevěře prostředků Evropského parlamentu. Hosté rozebírali i dopady amerických cel na běžné spotřebitele, věnovali se fenoménu seriálu Adolescence a jeho vlivu na vnímání agresivity u dospívajících a pirátům českých silnic. Pozvání přijali novinářka Marie Bastlová, kardiolog Petr Neužil, herec a režisér Milan Šteindler, bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář a publicista Michael Durčák.
před 6 hhodinami

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 7 hhodinami

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
před 8 hhodinami
Načítání...