Brněnská zoo pokřtila medvíďata, jmenují se Toby a Kuba

Brno – V brněnské zoo dnes proběhl slavnostní křest mláďat medvěda kamčatského. Medvědí kluci dostali jména Toby a Kuba.  Do výběru jmen pro malé medvídky se zapojila i veřejnost, celkem se sešlo přes tisíc tipů. Na slavností křest mláďat se dnes do brněnské zahrady přišlo podívat 10 tisíc návštěvníků.

Kuba a Toby – tak se ode dneška jmenují medvědí dvojčata z brněnské zoo. Při slavnostním křtu dostala křestní list a především jméno, které jim pomohli vybrat návštěvníci zoologické zahrady. Pracovníkům zoo se sešlo celkem 1075 tipů na pojmenování mláďat. Do druhého kola postoupila vždy tři jména pro každé medvídě, ze kterých pak návštěvníci mohli hlasováním vybrat to nejhezčí. Pro prvního samečka byly vybrány návrhy Don, Bruno a Toby, varianty jmen pro druhého medvídka byly Vasil, Tigil a Kuba. „Pro Tobyho hlasovalo 6 356 lidí, Kuba získal 5 981 hlasů. Celkem se do hlasování prostřednictvím Facebooku, webu zoologické zahrady i médií zapojilo zhruba 15 tisíc lidí,“ upřesnila mluvčí zahrady Lucie Kapounová. 

Medvědí křtiny odstartovaly v brněnské zoo hned ráno. „Začali jsme speciální sérií komentovaných krmení, kterou zakončil, jak jinak, otec obou mláďat, medvěd Jelizar. Komentovaná krmení tohoto medvědího velikána patří v Zoo Brno k nejatraktivnějším podívaným,“ řekla Kapounová. Samotného křtění mláďat se pak ujali jejich kmotrové – zpěvačka Ilona Csáková a primátor města Brna Roman Onderka. „Ať se ti tady líbí, a pakliže půjdeš do světa, ať se ti líbí u nové rodiny,“ popřála svému chráněnci Kubovi do života jeho kmotra Ilona Csáková.

NO COMMENT: Křest medvíďat v brněnské zoo (zdroj: ČT24)

Kromě křestních listů dnes malí medvídci dostali i druhou dávku očkování a pak je chovatelé rychle vrátili zpět k samici Kamčatce. „Právě na ní záleží, kdy medvídky ukáže ve výběhu. Zatím se jí do toho však moc nechce. Chovatelé tak v těchto dnech intenzivně pracují na tom, aby ji přesvědčili, že na čerstvém vzduchu bude medvědí rodince lépe než v zázemí,“ dodala mluvčí. 

Poprvé venku, poprvé u doktora

Medvědice vyvádí mláďata z brlohu ven zhruba po třech měsících, Kamčatka své mladé začala vyvádět na denní světlo koncem dubna. Při jedné z vycházek ošetřovatelé matku oddělili od mláďat, aby mohli malá medvíďata poprvé vyšetřit. Veterinář mláďata zvážil, odčervil a očipoval. „Taky jsme zjistili, že jsou to oba kluci a váží deset kilo. Rostou jako z vody,“ řekl ošetřovatel medvědů Milan Šebesta. Kamčatka už svá mláďata učí přecházet na pevnou stravu. Nosí jim své krmení, aby medvíďata mohla ochutnat.

Vydáno pod