I bez nohou to může šlapat s humorem

Praha -  No foot, no stress. Sdružení pro ty, kteří po amputaci přišli o jednu či obě dolní končetiny a chtějí opět žít normální život. Takový osud potkal i Petra Částku, který při dvojnásobné autonehodě přišel o nohy. A přestože se stále ještě učí chodit na protézách, snaží se najít ve své situaci smysl pro humor a být vzorem nejen pro podobně postižené lidi, ale i pro nás zdravé.

Petr Částka jel letos v dubnu po pražské Jižní spojce, když ho zezadu naboural jiný řidič. V okamžiku, kdy se vydal do kufru pro výstražný trojúhelník a stál zrovna mezi auty, přišla ještě jedna srážka. Další motorista si nehody všiml příliš pozdě. Během pár vteřin Petra uvěznily plechy. „Pak jsem jenom ležel a všiml jsem si, že nemám nohy a čekal jsem na doktory a pobíhali lidi kolem a chtěli my asi nějak pomoc, ale nebylo jak,“ vzpomíná.

Díky obrovské vůli začal pan Částka již pět měsíců po vážné nehodě chodit na protézách a o tři měsíce později se rozhodl s kamarádkou Andreou s podobným osudem založit občanské sdružení. Bez černého humoru to nejde a tímhle heslem se řídili i při hledání názvu - No foot No stress. V překladu - žádná noha, žádný stres.

Další cíl? Výstup na Sněžku

Spolu chtějí pomáhat ostatním lidem bez končetin, aby věděli, kam se obrátit, když přijdou o nohy, jak vyřešit žádosti o protézy a také je chtějí pomocí společných akcí vrátit zpět do života. V červnu chtějí přes svůj handicap společně pokořit Sněžku. Věří, že právě takové cíle jim pomůžou dělat pokroky rychleji. Shodují se ale na tom, že bez humoru - i když někdy černého - by to nešlo.

Video V pohodě i bez nohou
video

V pohodě i bez nohou