Volby 2016: Z venkovské Vysočiny mladí prchají. Přitom ji chválí

Vylidňování venkova a stárnutí populace – takový problém trápí Kraj Vysočina již léta. Odpověď zatím neexistuje ani v nejmenším, každý rok na Vysočině ubývá obyvatel a zvyšuje se průměrný věk těch zbylých. Kraj se zatím snaží vypořádat především s tím, že je na Vysočině čím dál více starých lidí a snaží se stavět domovy pro seniory. Problémům kraje se budou věnovat hosté předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24.

Kraj Vysočina je plný vesnic, měst má ale jen poskrovnu. I Jihlava, kde sídlí krajský úřad, je z hlediska počtu obyvatel druhé nejmenší ze všech krajských měst. Venkovský charakter kraje se tak projevuje i v tom, že mnoho lidí, kteří se na Vysočině narodí, tam nezůstává.

S tím, že je v Kraji Vysočina jen málo větších měst, souvisí i nízký počet středních a vysokých škol. Mladí lidé tak odcházejí za vzděláním jinam – a často tam i zůstávají. Letos v prvním pololetí ubylo na Vysočině 320 obyvatel (celkem jich je přes půl milionu), což je obdobné číslo jako v minulých letech. Loni za celý rok ubylo na Vysočině 420 obyvatel, v roce 2013 téměř tisíc.

Důsledky jsou dobře vidět. Například v Křižánkách je přes zimu polovina chalup prázdná, jen v létě a o víkendech na ně přijíždějí chalupáři. I když to znamená, že chalupy úplně nechátrají, radnici se to nelíbí, víkendoví a prázdninoví návštěvníci podle ní Křižánkám nepřinášejí více než peníze za odvoz odpadu a daň z nemovitosti. 

Poslední kraj, kde není hospic

S tím, že mladí lidé odcházejí za vzděláním či za prací z Vysočiny jinam, souvisí i další z problémů kraje. Jeho populace o to rychleji stárne. I když je na Vysočině 24 domů pro seniory, které mají celkem asi 2500 lůžek, zdaleka to nestačí. Například ve Ždírci je čekací doba půl roku a v pořadníku je 320 lidí.

Zatímco odpověď na problém s vylidňováním kraj nezná, s nedostatkem domovů pro seniory se přece jenom snaží něco udělat. Chystá stavbu dalších dvou domů v Jihlavě a Žďáru nad Sázavou. Na druhé straně je Vysočina posledním krajem, kde není hospic. 

Průměrná mzda roste, výrazně vyšší je ve městech

Kraj Vysočina dává svým charakterem příležitost k zajímavému srovnání. Průměrná mzda v celém kraji ve druhém čtvrtletí dosáhla 24 873 korun, zvýšila se o 4,6 procenta. Průměrné číslo se ale výrazně liší od toho, co dostávají lidé za práci ve větších městech, a kolik berou na venkově.

Zatímco v jihlavském Boschi dostávají zaměstnanci bez managerů průměrně 37 tisíc korun měsíčně, v zemědělské společnosti v Havlíčkově Borové je mzda pouze 20 tisíc korun v živočisné výrobě a v rostlinné pouze 16 až 18 tisíc.

Video Studio 6
video

Největší témata před volbami v Kraji Vysočina

Lidé odcházejí, i když mají Vysočinu docela rádi 

I když z Vysočiny lidé odcházejí, její obyvatelé vysloveně nespokojeni s životem v kraji nejsou. V průzkumu agentury STEM/MARK zhodnotili kvalitu života průměrnou známkou 2,5 – což sice není nejlepší výsledek, ale srovnatelný s Libereckým nebo Středočeským krajem. Většina lidí (54 procent) přitom ohodnotila kraj jedničkou nebo dvojkou. Navíc se v posledních letech kvalita života podle nich nezhoršila.

 

Aktuální volební potenciál v Kraji Vysočina
Zdroj: STEM/MARK, Median

Aktuální volební potenciál v Kraji Vysočina (2. část)
Zdroj: STEM/MARK, Median
Předvolební průzkum na Vysočině 365.45 KB

Problémy kraje budou jedním z témat předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24. Pozvánku do studia dostali lídři devíti stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva.

Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září, vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.

V Kraji Vysočina letos do krajských voleb kandiduje celkem 21 stran, sdružení a hnutí. Před čtyřmi lety to bylo 18 stran a hnutí. Vyhráli tehdy sociální demokraté, které podporují komunisté. Podobné uspořádání na Vysočině fungovalo již po roce 2008.

Česká televize v následujících dvou týdnech představí postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.

Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB
Krajské volby 2016: Předvolební výzkumy v krajích 968.04 KB