Čína předstihla USA v množství i kvalitě vědeckých výzkumů

Podle zprávy zveřejněné japonským institutem pro vědu a technologie Čína předstihla USA v množství zveřejněných vědeckých studií. Současně Spojené státy překonala také v množství těch nejkvalitnějších a nejlépe hodnocených výzkumů.

Zpráva, kterou zveřejnil japonský Národní institut pro vědeckou a technologickou politiku (NISTEP), uvádí, že Čína vydává nejvíc vědeckých prací ročně, na druhém místě se umístily Spojené státy americké a na třetím Německo.

Tyto údaje vycházejí z ročních průměrů v letech 2018 až 2020, dohromady je dala a prověřila analytická společnost Clarivate.

Že Čína produkuje obrovské množství výzkumu, se ví už delší dobu, ale dlouhodobě se uvádělo, že tato věda nepatří mezi světovou špičku. To se teď ale také změnilo –⁠ japonská zpráva NISTEP totiž současně zjistila, že z procenta nejčastěji citovaných prací na světě tvoří čínský výzkum 27,2 procenta. Počet citací, které výzkumná práce získá, je v akademickém prostředí běžně používaným měřítkem pro kvalitu a důležitost výzkumu. Čím vícekrát je studie citována v následných pracích jiných vědců, tím větší je její „citační impakt“ a tedy její vliv na další výzkum.

Na tomto jednom procentu nejcitovanějších studií se podílely Spojené státy 24,9 procenta, na třetím místě skončila Velká Británie s 5,5 procenta.

Podle zprávy Čína ročně publikovala v průměru 407 181 vědeckých článků v odborných časopisech, čímž výrazně překonala USA s 293 434 články, a tvořila tak 23,4 procenta světové výzkumné produkce.

Peking vede v moderních technologiích

Čína měla vysoký podíl na výzkumu v oblasti materiálových věd, chemie, inženýrství a matematiky, zatímco američtí výzkumníci byli plodnější ve výzkumu v oblasti klinické medicíny, základních věd o životě a fyziky.

Zpráva byla zveřejněna v den, kdy americký prezident Joe Biden podepsal zákon o čipech a vědě (Chips and Science Act), který na deset let schvaluje financování výzkumu ve výši 200 miliard dolarů, aby byl vědecký výzkum v USA konkurenceschopnější.

Čínské velvyslanectví ve Spojených státech minulý měsíc sdělilo, že Peking je „rozhodně proti“ návrhu zákona, který je podle něj „zakořeněn ve studené válce a mentalitě hry s nulovým součtem“.

Výsledek uvedeného výzkumu je v souladu s tím, který byl zveřejněn na začátku tohoto roku. Ten zjistil, že Čína v roce 2019 předstihla USA v počtu vědeckých studií asi o procento, Evropskou unii přitom překonala už v roce 2015.

Práce, které získávají více citací než 99 procent výzkumů, jsou „ty, které jsou považovány za práce potenciálních nositelů Nobelovy ceny, jedná se tedy o naprostý vrchol moderní vědy“, uvedla tehdy spoluautorka studie Caroline Wagnerová. „V USA mají tendenci hodnotit čínské práce jako méně kvalitní. Zdá se ale, že se to změnilo.“

Podle zprávy USA stále vynakládají na výzkum a vývoj v podnikovém a univerzitním sektoru více než kterákoli jiná země. „Čína má ale mezi velkými zeměmi největší počet výzkumných pracovníků v podnikovém a univerzitním sektoru. V podnikovém sektoru jsou Spojené státy a Čína na stejné úrovni a obě vykazují rychlý růst,“ dodává Wagnerová.

„Čína je jednou z nejlepších zemí na světě, pokud jde o množství i kvalitu vědeckých prací,“ uvedl Šiniči Kuroki z Japonské agentury pro vědu a technologie pro Nikkei Asia. „Aby se stala skutečným světovým lídrem, bude muset pokračovat v produkci mezinárodně uznávaného výzkumu,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 16 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 21 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...