Čínské vozítko na Měsíci vyfotilo podivný objekt, připomíná plastovou kostku nebo dům

Fotografie krychlovitého objektu zachyceného čínským vozítkem na odvrácené straně Měsíce vyvolala spekulace o tom, co by to mohlo být. Čínské i mezinárodní uživatele internetu navíc inspirovala k řadě vtipných memů.

Vozítko Jü-tchu-2 zachytilo na obzoru asi osmdesát metrů od svého stanoviště obrázek něčeho, co vypadá jako velký krychlový objekt, uvedl čínský vládní vědecký web Our Space s odvoláním na poslední data získaná z vozítka 3. prosince. Čínská média nazývají objekt „神秘小屋“ neboli Záhadný dům.

Pod hashtagem „Poslední objev Jü-tchu“ se objevila řada internetových memů, které ukazovaly vozítko pohybující se po měsíční pláni směrem k dvojici obelisků, k vysokému monolitu nebo dokonce k obřímu srpu a kladivu, tedy symbolu komunistické strany. Českým uživatelům zase připomíná Hvězdnou bránu ze stejnojmenného seriálu nebo plastovou krychli.

Objekt na Měsíci
Zdroj: CNSA/Our Space

„Je to vesmírný odpad, který tu zanechaly Spojené státy,“ napsal jeden čínský uživatel internetu v příspěvku na sociální síti. „Přistupte blíž a uvidíte, že je to testovací místo nukleových kyselin pro covid-19,“ rýpl si jiný. „Je to domov mimozemšťanů!“ uvedl třetí s předstíraným zděšením. Jiní tipovali přízemnější možnost – že je to obyčejný balvan.

Podle experta na čínský vesmírný výzkum Alexe Jonese rozhodně nejde o dílo mimozemšťanů ani obelisk připomínající objekt z filmu Vesmírná odysea – ale určitě stojí za průzkum, může podle něj mít meteorický původ.

Králík zkoumá Měsíc

Sonda Jü-tchu, česky Nefritový králík, je poháněná sluneční energií a podle Our Space urazí vzdálenost 80 metrů za dva až tři lunární dny, tedy dva až tři pozemské měsíce.

Robotické vozítko pracuje od svého vysazení v lednu 2019 ve Von Kármánově kráteru v pánvi South Pole-Aitken. Žádný jiný stát do té doby na odvrácené straně Měsíce nepřistál. Tento nejnovější objev není první zajímavou věcí, kterou vozítko od svého příletu na odvrácenou stranu Měsíce před téměř třemi lety spatřilo.

V září 2019 se vozítko setkalo s podivnou gelovitou látkou, která se ukázala být roztavenými úlomky horniny stmelenými extrémním žárem. V letošním roce zase rover spatřil neobvyklé úlomky trčící z měsíčního povrchu, které se ukázaly být horninami vypuštěnými při dopadu meteoritu.

Nefritový králík 2
Zdroj: CNSA

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 1 hhodinou

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 19 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 22 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
včera v 10:52
Načítání...