V Británii výrazně ubylo hospitalizací mezi očkovanými, ukazují studie

Očkování proti covidu-19 patrně výrazně snižuje riziko, že lidé nakažení touto nemocí skončí v nemocnici. Vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca se zdají být velice účinné v bránění těžkému průběhu onemocnění. Tyto závěry podle agentury Reuters vyplývají ze zveřejněné předběžné studie, která vznikla na základě dat z dosavadní očkovací kampaně ve Skotsku. S obdobnými poznatky přichází i klinická studie z Anglie, která hodnotila účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech.

Skotská studie ukazuje, že čtyři týdny po první dávce, snížily vakcíny Pfizer/BioNTech a AstraZeneca nebezpečí hospitalizace o 85, respektive 94 procent.

„Tyto výsledky jsou velice povzbudivé a daly nám pádný důvod být do budoucna optimisty,“ prohlásil profesor na Edinburghské univerzitě a spoluvedoucí studie Aziz Sheikh. „Máme teď celonárodní důkaz (…), že očkování poskytuje ochranu před hospitalizací lidem s covidem-19.“

Sheikh dodal, že výsledky studie jsou předběžné a je nutné podrobit je nezávislé vědecké oponentuře. Podobné výsledky by se podle něj měly ukázat i v částech Spojeného království, které očkují stejnými vakcínami – například v Anglii či Walesu. Současně platí, že účinnost vakcíny se s časem snižuje, zatím ale není jasné, jak moc je tento pokles výrazný.

Data o účinnosti vakcín byla shromážděna mezi 8. prosincem a 15. únorem. Podle vědců bylo v tomto období ve Skotsku podáno 1,14 milionu dávek covidové vakcíny a celkově bylo první dávkou naočkováno 21 procent z 5,4 milionu obyvatel Skotska.

Mezi lidmi staršími 80 let, kteří jsou covidem-19 nejvíce ohroženi, se očkování postaralo v průměru o 81procentní pokles hospitalizací po čtyřech týdnech od podání první dávky.

Jim McMenamin ze skotského úřadu veřejného zdraví řekl, že zjištění jsou mimořádně významná proto, že „přecházíme od očekávání k pevným důkazům o užitečnosti očkování“.

Anglická data to potvrzují

Předběžná data studie z Anglie, na kterou upozornila agentura AP, ukazují na to, že vakcína Pfizer/BioNTech čtyři týdny od první dávky snižuje u lidí nad 80 let riziko projevu příznaků onemocnění covid-19 o 57 procent. S druhou dávkou je to 85 procent. Počet hospitalizací i úmrtí nakažených koronavirem se po očkování tímto preparátem měl snížit o 70 procent.

Anglický úřad pro veřejné zdraví dále uvedl, že vyhodnocuje i účinnost vakcíny AstraZeneca. Prvotní poznatky podle něj naznačují, že očkovací látka „poskytuje dobrou úroveň ochrany od podání první dávky“.

Obě studie byly zveřejněny v den, kdy britský premiér Boris Johnson představil plán postupného uvolňování koronavirových restrikcí v Anglii. Již začátkem března tak budou moci otevřít školy. Opatrný odchod z uzávěry podle premiéra umožnila mimo jiné úspěšná očkovací kampaň, v níž alespoň první dávku vakcíny dostalo 17,5 milionu obyvatel Spojeného království, což je přibližně třetina dospělé populace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 17 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 20 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 22 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025
Načítání...