V Severním ledovém oceánu jsou rekordní teploty a minimum ledu

Služba C3S programu Copernicus (Copernicus Climate Change Service) vydává pravidelné měsíční zprávy o změnách klimatu. Podle té nejnovější vysoké letní teploty způsobily rekordní úbytek ledu v Severním ledovém oceánu –⁠ je ho nyní o 27 procent méně, než je běžné.

Z měření povrchového vzduchu v červenci vyplývá, že letošní léto je rekordní rovnou v několika ohledech. Celosvětově podle něj zaujímá červenec 2020 třetí místo za dobu měření; po červencích 2016 a 2019.

Rozsah arktického mořského ledu v červenci 2020 byl srovnatelný s předchozím červencovým minimem, které se pohybuje téměř 27 procent pod průměrem let 1981–2020. Oblast podél severního pobřeží Sibiře byla většinou bez ledu, tam byly také výrazně nadprůměrné teploty. Nadprůměrné teploty zaznamenalo také Kanadské arktické souostroví a střed Severního ledového oceánu.

Složitější byla podle satelitů situace v Evropě. Tam panovaly teploty na severu podprůměrné a na jihu nadprůměrné. Teploty na jihozápadě dosáhly během vlny veder na konci měsíce téměř rekordně vysokých hodnot.

Hodnoty měření pocházejí ze služby ECMWF Copernicus Climate Change Service, data tedy sahají až do roku 1979.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
12:18Aktualizovánopřed 37 mminutami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
před 1 hhodinou

Nejslavnější mešita v ohrožení. Hagia Sofia nemusí další zemětřesení zvládnout

Po patnácti stoletích existence je slavný svatostánek Hagia Sofia stojící v Turecku v problémech. Přestože stavba prochází rekonstrukcí, nemusí to stačit na to, aby přežila další silné otřesy, které Istanbul podle vědců čekají.
před 3 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
před 5 hhodinami

„Tutanchamonova kletba“ zabíjela. Teď vědci zjistili, že houba může léčit leukémii

Věda znala houbu přezdívanou „Tutanchamonova kletba“ jako nebezpečnou, zejména archeologům totiž způsobovala vážné nemoci. Teď ale biologové popsali její doposud neznámé vlastnosti, které by se daly využít v medicíně.
před 8 hhodinami

Počet lidí ošetřených kvůli horku roste, za pár let se zdvojnásobil, ukazují data

Vlny veder jsou stále delší a intenzivnější. Protože lidský organismus je na takové extrémy citlivý, projevuje se to už i na lékařských statistikách. Dokazují to i data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za poslední roky.
před 9 hhodinami

Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy

Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Vnímání veder zhoršují tepelné ostrovy

Zatímco klima se výrazně změnilo, citlivost člověka na vysoké až extrémní teploty zůstává stejná. Myslet by na to měli třeba architekti – použitím nevhodných materiálů vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, které situaci jen zhorší, což ukázalo i měření štábu ČT s expertem v terénu. Rozdílné povrchy totiž různě absorbují světelné záření. Čím víc ho pohltí, tím jsou teplejší. A záleží i na barvě – proto je třeba tmavý asfalt nebo černá košile ve vedrech tou horší variantou, zatímco teplota hustého trávníku zůstává relativně nízká. Podle odborníků je tak důležité nejen sázet víc zeleně, ale také postupně nahrazovat současné materiály takovými, které světlo lépe odrážejí.
před 23 hhodinami
Načítání...