Hmyz z doby dinosaurů měl zářivě jasné barvy, ukázal unikátní nález z Myanmaru

Čínští paleontologové v Myanmaru našli dokonale zachovaný pravěký hmyz z doby, kdy Zemi ještě vládli dinosauři. Nález je výjimečný v tom, že díky jantaru, v němž byla zvířata polapená, se dokonale zachovaly i jejich původní jasné barvy.

Současná příroda je plná barev, od zářivého lesku pavího peří, přes výrazné varování jedovatých žabek, až po perleťově bílou ledních medvědů, která jim pomáhá s maskováním. O tom, jaké barvy měl pravěký svět, ale věda ví jen pramálo – stopy pigmentů se ve fosíliích nezachovaly, takže co se týká barev, je většina rekonstrukcí jen výsledkem imaginace.

Nový objev paleontologů z Nanjingského geologického a paleontologického ústavu Čínské akademie věd ale ukazuje pravé barvy dávno zaniklého světa. Vědci totiž dokázali ukázat, jak doopravdy vypadal hmyz v době před asi 99 miliony lety.

K čemu potřebují zvířata barvy

Znalost toho, jaké zbarvení měla zvířata, může lidskému poznání minulosti nesmírně pomoci; barvy totiž vědcům nabízejí mnoho vodítek o chování i ekologii zvířat. Fungují tak, že chrání organismy před dravci nebo naopak přitahují potenciální partnery. Pochopení zbarvení dávno zaniklých zvířat může pomoci pochopit fungování ekosystémů v hluboké geologické minulosti.

Nová studie, která vyšla na začátku července v odborném žurnálu Proceedings of the Royal Society B, právě takový nový pohled přináší. Ukazuje totiž podobu hmyzu, který žil po boku dinosaurů v křídových deštných pralesech.

Vědci pro tento výzkum shromáždili vzorky 35 jantarových kousků s perfektně zachovalým hmyzem z jantarového dolu v severním Myanmaru.

Hmyz zachovaný v jantaru
Zdroj: NIGPAS

Tato ztuhlá pryskyřice produkovaná starými jehličnatými stromy, které rostly v tropickém deštném pralese, pocházela z doby, kdy vrcholila doba dinosaurů. Když v pryskyřici uvázla nějaká zvířata (nebo rostliny), díky jejím vlastnostem se v něm uchovala v téměř původním stavu – podobně jako ve filmu Jurský park.

V myanmarském jantaru se našly vzácné druhy pravěkého hmyzu. Mezi těmi nejkrásnějšími byly parazitické zlatěnky s kovově zeleným zbarvením těla. Tyto barvy byly téměř stejné jako ty, jimiž se chlubí dnešní, moderní zlatěnky. Kromě nich popsali paleontologové také například sytě modrého střevlíka nebo tmavě zelenou bráněnku, tedy dalšího zástupce dvoukřídlého hmyzu.

„Viděli jsme sice už tisíce jantarových fosilií, ale to, jak se zachovaly barvy v těchto vzorcích, je opravdu zcela mimořádné,“ uvedl profesor Chuang Ti-jing, který se na výzkumu podílel.
„Druh barvy zachované v jantarových fosiliích se nazývá strukturální barva, vzniká díky mikroskopické struktuře povrchu zvířete. Povrchová nanostruktura rozptyluje světlo o specifických vlnových délkách a vytváří velmi intenzivní barvy. Tento mechanismus je zodpovědný za mnoho barev, které známe z našich každodenních životů, “vysvětlili vědci.

Výzkum je sice teprve v začátcích a paleontology ještě čeká detailní analýza barev, ale první závěry už mají, například u zlatěnek.

Tento parazitický hmyz funguje podobně jako kukačky – kladou svoje vajíčka do hnízd vos nebo včel. Ukázalo se, že strukturální zbarvení jim slouží jako maskování; proto je pravděpodobné, že barva křídel představovala adaptaci, která měla zabránit jejich odhalení. „V tuto chvíli ale nemůžeme vyloučit ani možnost, že barvy kromě kamufláže hrály i jiné role – jako je například termoregulace,“ dodávají vědci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 19 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 22 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 23 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Načítání...