NASA pojmenuje ústředí po své první afroamerické inženýrce

Ústředí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve Washingtonu bude pojmenováno po jeho první afroamerické kosmické inženýrce a matematičce Mary Jacksonové. Oznámil to šéf agentury Jim Bridenstine, podle něhož Jacksonová pomohla zbořit pro ženy a černošskou komunitu překážky v oblastech technologií a inženýrství.

Příběh Jacksonové, která se narodila v Hamptonu ve Virginii v roce 1921 a zemřela v roce 2005, byl zdramatizován ve filmu Skrytá čísla (Hidden Figures) z roku 2016. Loni NASA přejmenovala ulici před svým ústředím na Hidden Figures Way.

„Budeme nadále uznávat příspěvky žen, Afroameričanů a lidí ze všech prostředí, kteří úspěšnou historii průzkumů NASA umožnili a kteří už nebudou skrytí,“ uvedl Bridenstine ve svém prohlášení.

„Mary W. Jacksonová byla součástí skupiny velmi významných žen, které pomohly NASA úspěšně dostat Američany do vesmíru,“ pokračoval. „Mary nikdy nepřijala status quo, pomáhala bořit bariéry a otevírat příležitosti pro Afroameričany a ženy na poli inženýrství a technologie,“ dodal.

Ústředí NASA
Zdroj: NASA

Rasová i genderová diskriminace na pracovišti

Oznámení přichází ve chvíli, kdy se Spojené státy zaměřují na historické nespravedlnosti páchané na černoších poté, co nedávná smrt George Floyda při zatýkání vyvolala protesty po celém světě a obnovila požadavky na ukončení institucionálního rasismu.

NASA začala rekrutovat vysokoškolsky vzdělané Afroameričanky ve 40. letech minulého století jako „lidské počítače“. Tyto ženy však na pracovišti čelily rasové i genderové diskriminaci.

Jacksonovou v roce 1951 rekrutoval Národní poradní výbor pro letectví, po němž v roce 1958 následovalo zřízení NASA. Pracovala pod Dorothy Vaughanovou, které se film Skrytá čísla také věnuje. Posmrtně jí byla v roce 2019 udělena Zlatá medaile Kongresu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Nový český patent řeší recyklaci vzácných zemin i závislost na Číně

Vědecký tým Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, bez nichž se neobejde moderní elektronika, medicína, automobilový ani obranný průmysl. Metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů, a to ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
2. 7. 2025Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...