Kde udělali Muskovi inženýři chybu? Nerozbitná okna pick-upu Tesla praskla v přímém přenosu

Americká automobilka Tesla představila v noci na pátek svůj první pickup s elektrickým pohonem – vůz Tesla Cybertruck. Vozidlo s futuristickým designem by se podle šéfa podniku Elona Muska mělo začít vyrábět koncem roku 2021. Rozpaky vzbudil moment, kdy se při prezentaci podařilo rozbít údajně nerozbitné okénko vozu.

Společnost Tesla Motors se přidala k automobilkám, které se rozhodly vsadit na pickupy poháněné elektromotory. Futuristickou novinku představil v Tesla Design Center v Los Angeles majitel firmy Elon Musk.

Automobil zaujal nejen vzhledem, ale především svými parametry: Základní verze automobilu dokáže na jedno nabití ujet zhruba 400 kilometrů, jeho cena by měla začínat na 39 900 dolarech. Ale dojezd nejdražšího modelu, který se bude prodávat za 69 900 dolarů (1,6 milionu Kč), bude činit dokonce 800 kilometrů.

Cena automobilu je sice o něco nižší, než se předpokládalo, poptávku by nicméně mohl omezit jeho specifický vzhled, píše agentura Reuters. „V nejlepším případě to bude produkt vyplňující mezeru na trhu,“ myslí si analytik Matt DeLorenzo ze společnosti Kelley Blue Book. „Nepředstavuje to žádnou hrozbu pro trh s pickupy, jak ho známe dnes,“ dodal.

Nový elektromobil svým vzhledem totiž připomíná obrněný vůz, případně auta známá ze sci-fi videoher. Na sociálních sítích se zvedla vlna reakcí, které si z podoby nového vozu mnohdy utahují:

Podle Muska je ale vzhled futuristický úmyslně. Také datum premiéry vozu vybral miliardář zcela záměrně: právě v těchto dnech se totiž odehrává děj slavné sci-fi Blade Runner, která patří k jeho nejoblíbenějším.

„Pickupy vypadaly dlouhou dobu velmi podobně,“ řekl Musk na předvádění. „Chtěli jsme ukázat něco jiného… A také teď potřebujeme obnovitelnou energii.“ Automobil obrněný vůz nejen připomíná, ale měl by mít i jeho vlastnosti: odolnost vůči úderům, a dokonce i střelným zbraním. Jenže právě to se postaralo o trapný moment v přímém přenosu. Tesla se pokusila demonstrovat nerozbitná okna – jenže sklo se rozbilo při prvním úderu. Stejně dopadl i opakovaný pokus s dalším okénkem.

Video Faux pas Elona Muska v přímém přenosu. Pick-up Tesla má mít nerozbitná okna, při prezentaci ale praskla
video

Trapas Elona Muska v přímém přenosu. Nerozbitná okna pick-upu Tesla při prezentaci praskla

Zdroj: EBU

„Později to vylepšíme, je to prostor pro zlepšení,“ komentoval výsledek Musk před pobaveným publikem.

Výroba základní varianty vozu by měla začít ke konci roku 2021, další vylepšené verze by měly vznikat v průběhu roku 2022.

Rok 2019 a Tesla

Letošní rok byl pro Muskovu společnost úspěšným: ve třetím kvartále se dostala do zisku, podařilo se spustit výrobu v Šanghajské továrně a firma představila Teslu Model Y. Model 3 se prodává dobře a společnost oznámila, že další obří továrnu se sedmi tisíci zaměstnanci postaví v Německu, v blízkosti Berlína.

Podle serveru Yalopnik je nový odvážný model snahou udržet si setrvačnost a náskok před konkurencí – „šance porazit konkurenty úplně jiným způsobem“.