Krvavý gladiátorský zápas starý dva tisíce let. V Pompejích našli zatím neznámou fresku

Výjimečnou fresku zobrazující dva gladiátory v závěru souboje odhalili archeologové při vykopávkách v Pompejích. Nástěnná malba je 1,12 metru široká a 1,5 metru vysoká, informovalo italské ministerstvo kultury. Ministr Dario Franceschini objev fresky označil za bezprecedentní.

Freska Souboj gladiátorů
Zdroj: http://www.beniculturali.it/

„Je to zázrak, který bude obdivovat celý svět,“ řekl ministr. „Objev této fresky ukazuje, že Pompeje jsou pro archeology skutečně nevyčerpatelným zdrojem pro bádání a poznání, dnes i zítra,“ dodal.

Objevená freska znázorňuje dva gladiátory ve zbroji. Jeden z nich třímá v rukou krátký meč (gladius) a štít a zjevně vítězí. Druhý, jemuž z ran stříká krev, je poražen. „Jak tento boj dopadl, nevíme. Mohl zemřít, ale mohl dostat i milost,“ uvedl ředitel pompejského archeologického naleziště Massimo Osanna.

Útočící gladiátor je zřejmě typu murmillus, což byl jeden z nečastějších bojovníků v aréně. Šlo o nejuniverzálnější roli – tento gladiátor vybavený rovným mečem gladius, masivní přilbicí a velkým šítem se mohl objevovat v soubojích proti všem ostatním typům gladiátorů. Jeho nejčastějším protivníkem byl thraex, neboli Thrák; na fresce je to ten prohrávající bojovník. 

Podle italských archeologů malba zdobila stěnu pompejského domu, který stál nedaleko gladiátorských kasáren. Místnost samotnou zřejmě bojovníci často navštěvovali, mohla v ní být hospoda, možná i s nevěstincem.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, zničil v roce 79 našeho letopočtu výbuch sopky Vesuv. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis. Pompeje patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v Itálii.

V poslední době vydaly řadu nových objevů. Na konci minulého roku archeologové narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Loni našli také kostru muže, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu. Na stěnách budov se v poslední době našla například freska Lédy s labutí či freska Narcise.