ČEZ bude s Američany společně rozvíjet malé jaderné reaktory

Česká energetická skupina ČEZ a americká firma NuScale budou společně rozvíjet malé modulární jaderné reaktory. Ve čtvrtek podepsaly dohodu o porozumění, uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Obě společnosti podle něj budou sdílet technické poznatky z vývoje těchto zdrojů a posoudí také možnosti jejich uplatnění v podmínkách Česka i celé Evropy. Právě jaderné zdroje menšího výkonu označil premiér Andrej Babiš (ANO) letos na jaře za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v Česku.

NuScale patří ve vývoji malých modulárních reaktorů mezi světové lídry. Její projekt aktuálně prochází v USA licencováním, první komerční reaktor chce firma spustit v roce 2027 v Idahu na severozápadu Spojených států. 

Konkrétně firma ověřuje vlastnosti malého bloku – modulu založeného na lehkovodním tlakovodním reaktoru s elektrickým výkonem 60 MW. Projekt předpokládá soustředění až dvanácti takových modulů do jedné elektrárny s instalovaným výkonem 720 MW.

Zatímco například instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 megawattů (MW), vyvíjené malé reaktory jsou řádově menší – o výkonu jednotek, desítek, maximálně nižších stovek MW. Výhodou může být jejich předpokládaná sériová výroba a montáž přímo ve výrobních závodech. Zároveň je ale možné soustředit také větší počet modulů v jedné lokalitě.

Alternativa, nebo budoucnost?

„Malé modulární reaktory mohou být budoucností jaderné energetiky. Jsem velice rád, že se ČEZ do jejich vývoje intenzivně zapojuje. Česká jaderná energetika byla vždy na špici a rozvoj malých modulárních reaktorů ve spolupráci s NuScale tuto pozici potvrzuje,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu ČR Karel Havlíček (za ANO). ČEZ se otázce těchto zařízení dlouhodobě věnuje prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež.

Princip jaderného reaktoru NuScale:

Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše mohou malé modulární zdroje být do budoucna významnou alternativou, kterou nelze opomíjet. „Partnerství s NuScale je pro nás proto logickým krokem,“ podotkl. Otázky na možné parametry potenciálního malého reaktoru NuScale v ČR jsou podle ČEZu zatím předčasné, budou se řešit právě v rámci uzavřené spolupráce s americkou firmou.

„Osobně bych se za tuto cestu velice přimlouval,“ uvedl v dubnu na Evropském jaderném fóru v Praze k budoucímu využití malých jaderných reaktorů v ČR premiér Babiš. Odborníci však upozorňují na to, že ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí a praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. 

Jediné zařízení zatím existuje v Indii

Podle loňských informací odborného serveru oEnergetice.cz jsou ve vývoji malých modulárních reaktorů aktivní USA, Kanada a Británie.

Podle databáze Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) je však v provozu pouze jeden typ SMR. „Jedná se o indický těžkovodní reaktor s výkonem 220 MW s označením IPHWR-220. Jedná se o původně kanadský reaktor, který Indové v průběhu let vylepšili a úspěšně provozují 16 reaktorů této nebo odvozené konstrukce,“ dodal server.