Ornitologové na Moravě pozorovali plachého pelikána. U Pohořelic se zase skrývají dropi

Ornitologové v Jihomoravském kraji hlásí pozorování vzácného pelikána bílého a dropa velkého, kteří patří k největším ptákům Evropy. Pelikán na Moravu přiletěl až z Izraele.

Pelikán bílý na Nových Mlýnech
Zdroj: Facebook Autor: Vladimír Mikule

Pelikána ornitologové pozorovali už začátkem července na Střední nádrži vodního díla Nové Mlýny, následně u rybníka Nesyt v Lednicko-valtickém areálu na Břeclavsku. Nyní se podle ornitologů opět zdržuje na Nových Mlýnech. „I přes jeho velikost není snadné ho zahlédnout, protože je plachý a lidem se vyhýbá,“ uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Pelikán bílý je největším vodním ptákem Evropy. Hnízdí v deltách velkých evropských řek, jako je například Dunaj. Váží pět až patnáct kilogramů a má rozpětí křídel až tři metry. Živí se rybami, které chytá do velkého zobáku s vakem. V České republice se objevuje velmi vzácně a většinou se dlouho nezdrží. Vyhledává rozsáhlé vodní plochy, kde jej nikdo neruší.

Drop u Pohořelic

Dalším výjimečným ptačím návštěvníkem jihu Moravy v těchto týdnech je drop velký, který kdysi hnízdil i na Znojemsku. Nyní se zde objevuje pouze občas. „Jeho výskyt byl zjištěn asi před týdnem na poli pod Pohořelicemi. Je ale dost plachý. Je pravděpodobné, že se na jižní Moravě stále vyskytuje, ale nevíme teď kde,“ řekl Šafránek. Ornitologové proto vyzývají lidi, kteří tyto vzácné ptáky spatří, aby jim jejich výskyt oznámili.

Drop je velký stepní pták, který dává přednost polní krajině. Váží osm až patnáct kilogramů, patří k nejtěžším létajícím ptákům na světě. Rozpětí má 210 až 240 centimetrů. Ještě v 70. letech minulého století se počet dropů na Znojemsku odhadoval na čtyřicet jedinců, po roce 1996 byl však zaznamenán jediný případ hnízdění.

Drop je ohrožený především změnou ve skladbě pěstovaných rostlin, intenzivním využíváním ploch, které se dříve nechávaly ladem, likvidací hnízd zemědělskou technikou či rušením. Hnízdí ale v sousedním Rakousku, z něhož by se mohl rozšířit zpět na Moravu.