Trojice astronautů přistála v kazašské stepi. Návrat z ISS proběhl bez komplikací

Návrat trojice astronautů z kosmické stanice ISS proběhl v naprostém pořádku – Američanka, Rus a Kanaďan přistáli nad ránem v Kazachstánu. Na oběžné dráze strávili 204 dní.

Američanka Anne McClainová, Rus Oleg Kononěnko a Kanaďan David Saint-Jacques
Zdroj: Roskosmos

V kazašské stepi úspěšně přistál návratový modul lodi Sojuz, v němž se z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zpět na Zemi vrátili Američanka Anne McClainová, Kanaďan David Saint-Jacques a Rus Oleg Kononěnko. Na Twitteru o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

„Žádné místo se domovu nevyrovná!“ napsala agentura NASA s tím, že tříčlenná skupina, která na oběžné dráze kolem Země strávila 204 dní, bezpečně přistála ve 4:47 SELČ. Návrat z orbitálního komplexu, který se pohybuje zhruba ve výšce 400 kilometrů nad povrchem, trval asi tři hodiny.

Před odletem předal Kononěnko velení nad stanicí svému ruskému kolegovi Alexeji Ovčininovi. Na ISS bude nyní měsíc jen tříčlenná posádka, kterou vedle Ovčinina tvoří Američané Nick Hague a Christina Kochová. Ke stanici 20. července z Bajkonuru odletí Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano.