Na Měsíc zamíří tři moduly. Pro NASA je postaví soukromé společnosti

Tři soukromé kosmické společnosti postaví pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) bezposádkové přistávací moduly. Už příští rok by mohly na lunární povrch dopravit techniku a provádět zde vědecké pokusy. Podle NASA mají moduly připravit terén pro přistání člověka na Měsíci do roku 2024.

Modul společnosti Intuitive Machines
Zdroj: Intuitive Machines

„Příští rok bude na povrchu Měsíce probíhat vědecký a technologický výzkum, který pomůže do pěti let vyslat první ženu a dalšího muže na Měsíc,“ uvedl šéf NASA Jim Bridenstine.

Firma Astrobotic z Pittsburghu získá zakázku téměř za 80 milionů dolarů (1,85 miliardy korun) a do července 2021 dopraví do lunárního kráteru na přivrácené straně Měsíce čtrnáct nákladů.

Společnost Intuitive Machines z Houstonu obdrží 77 milionů dolarů (1,78 miliardy korun), aby do stejného data provedla pět přistání v Oceánu bouří, nejrozsáhlejší ploše na přivrácené straně Měsíce.

Modul od Intuitive Machines
Zdroj: Intuitive Machines

Firma OrbitBeyond pak získá z rozpočtu agentury NASA 97 milionů dolarů (2,25 miliardy korun) s cílem uskutečnit čtyři výsadky v největší měsíční kotlině zvané Moře dešťů.

„Poletíme na Měsíc a už tam zůstaneme“

Pokud se plány podaří zrealizovat, půjde o první přistání americké vesmírné lodi na Měsíci od chvíle, kdy tuto přirozenou družici Země opustila Apollo 17. Tehdy NASA ještě vyvíjela a stavěla své vlastní lodi, nyní se však úřad rozhodl pro finančně úspornější cestu s využitím vnějších zdrojů.

Soukromé sondy by mohly mimo jiné nalézt vhodné místo pro přistání lidské posádky. „Tyto přistávací moduly jsou jen začátkem vzrušující komerční spolupráce, která nás přiblíží k vyřešení mnoha vědeckých záhad na našem Měsíci, ve sluneční soustavě a dále,“ věří pracovník NASA Thomas Zurbuchen. „Co se dozvíme, změní nejen náš pohled na vesmír, ale připraví také naše mise s lidskou posádkou na Měsíc a následně na Mars,“ dodal.