Rizikové množství zubní pasty používá skoro polovina amerických dětí. Na vině může být její sladkost

Přibližně čtyřicet procent amerických dětí používá nebezpečně velké množství zubní pasty. Varování obsahuje zpráva vládního Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC). Podle lékařů to může znamenat větší riziko nežádoucího zbarvení zubů.

Američtí experti podle CDC doporučují, aby děti na kartáček z tuby vytlačily objem pasty zhruba o velikosti hrášku. Místo toho podle průzkumu pokrývají plochu kartáčku z poloviny nebo i celou.

Nadměrné množství zubní pasty používá odhadem 40 procent tamních dětí ve věku od tří do šesti let.

Důvodem může být podle této zprávy fakt, že dětská zubní pasta je sladká, a tedy pro děti velmi chutná. Místo, aby si s ní čistily zuby, tak ji olizují a jí jako sladkost.

Jak si čistit zuby

Každý člověk starší dvou let by si měl podle doporučení CDC i WHO čistit zuby dvakrát denně. Objem použité pasty by měl odpovídět věku člověka. Třeba děti do tří let by měly použít množství pasty jenom o velikosti rýžového zrna, starší pak o zmíněné velikosti hrášku.

„Neměly by to polykat jako laskominu, rodiče by o množství pasty měli mít přehled,“ upozornila ve zprávě CDC dětská zubařka Mary Hayesová.

Zubní pasty většinou obsahují fluorid, jehož nadměrné užití v dětském věku může vyvolat takzvanou zubní fluorózu, nežádoucí zabarvení zubů, upozorňují američtí vědci. Podle dřívějších studií postihuje až dvě pětiny amerických dětí.

Podle výzkumu CDC si v USA dvakrát denně čistí zuby 60 procent dětí. Přibližně pětina amerických dětí si podle nové zprávy v raném mládí nečistí zuby vůbec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí ve východoafrickém Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 23 mminutami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 29 mminutami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 3 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 21 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05
Načítání...