Eroze pobřeží ukrajuje životní prostor milionům lidí na celé planetě

7 minut
Eroze mořského prostředí
Zdroj: ČT24

Zimní bouře dávají oceánům sílu ukusovat celé pásy pobřeží. Právě tyto oblasti jsou často hustě osídlené, a postup moře proto znamená ztrátu obydlí i živobytí. Problém řeší široké spektrum států, od africké Ghany po jihoasijský Vietnam, v Evropě je eroze hrozbou od Pobaltí po Británii. Její příčinou jsou klimatické změny i lidská činnost.

V pobřežních oblastech Ghany, které ještě nedávno bývaly živými rybářskými vesničkami, zůstaly jen prázdné ruiny domů. Oceán si v této části země vzal během posledních patnácti let až 40 procent domů. Obživa je zde nemožná, lidé proto odcházejí do vnitrozemí. Jako jeden z posledních se tu drží rybář Moses Akorli. „Zbývá už jen malý kousek půdy. Až nás to zatopí znovu, nevíme, co budeme dělat,“ říká.

Za erozí pobřeží stojí především klimatické změny – hladina tu ročně stoupne o tři milimetry. Lidská činnost ale vše výrazně zhoršuje. Potvrzuje to i Kwasi Appeaning Addom, ředitel ústavu ekologie a hygieny na Ghanské univerzitě: „Jde o snížený přísun sedimentů z řeky Volta v důsledku budování přehrad. Druhým faktorem je ilegální těžba stavebního písku z pláží.“

Problém Afriky, Evropy i Asie

Ztrátu sedimentů až příliš dobře znají také ve vietnamské deltě Mekongu. Rychlost změn si místní nedokážou vysvětlit. „Nechápu, jak je možné, že tu naši předkové žili desítky let a nic takového se nedělo,“ podivuje se Dang Thi Thanh Thuy, která žije nedaleko místa, kde voda strhla několik domů.

V deltě Mekongu se už kvůli těžbě změnily i vzorce proudění vody. I tady totiž ve vyšších částech toku zadržují bahno a písek nové přehrady. Těžba písku, který polyká stavební boom, ztráty nánosů ještě urychluje.

V Ghaně má erozi zmírnit vysazování mangrovníkových houštin. O tisíce kilometrů severněji, na jihu Švédska, erozi zkoušejí zpomalit vysazováním vochy mořské. Rostliny, která roste ve vodě u pobřeží a zpevňuje dno. V první fázi půjde o čtyřicet tisíc sazenic.

„Listy nad sedimentem, jak doufáme, zmenší energii přicházejících vln a bude to lepší,“ doufá mořský biolog Johan Hollander, který má projekt na starost.

Ochrana pobřeží jako trestný čin

To lotyšští obyvatelé pobřeží Baltu vedou s mořem nerovný boj zcela sami. „Bráníme se, jak nám dovolí naše finance. Víc než dvacet let kupujeme balvany a dáváme je na pláž,“ popisuje zoufalý boj s mořským živlem místní rybář Andrejs Jansons.

Dopouštějí se tím ale trestného činu. Pláže smí totiž zpevňovat jen vláda nebo místní úřady – jenže ani přes úpěnlivé prosby se k tomu nemají. A to přesto, že moře z Lotyška ukrajuje kousek po kousku stále rychleji.

Sílu prudké mořské eroze dokládá i geologický brexit číslo jedna – fyzické oddělení britských ostrovů od evropské pevniny v době, kdy byly Británie s Irskem ještě pouhým evropským poloostrovem. Dnes je dělí 34 kilometrů Lamanšské úžiny. Ani tam se ale proces nezastavil. Moře dál podemílá domy, které pradědové dnešních Britů stavěli daleko od pobřeží. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 12 hhodinami

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
před 17 hhodinami

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...