Klimatické změny mohou zvýšit erupce sopek, zní varování z Islandu

Zmenšující se ledovce by mohly vést ke zvýšené vulkanické aktivitě na Islandu, popisují vědci v nové zprávě. Tato změna ale nenastane hned, může trvat stovky let.

Když byl Island pokrytý větším množstvím ledu, byla vulkanická aktivita na ostrově menší. Naopak, když ledovce roztávaly, počet sopečných erupcí stoupal. Popsala to studie vědců z univerzity v Leedsu. Hlavní příčinou byly změny v tlaku na zemský povrch.

Hlavní autor práce, Graeme Swindles, popsal, na co vědci přišli: „Klimatická změna způsobovaná lidmi způsobuje rychlé tání ledu v mnoha vulkanicky aktivních oblastech: na Islandu nás to nasměrovalo na cestu, která vede k častějším erupcím sopek.“

Geologové v této práci zkoumali vulkanický prach uchovávaný dodnes v rašelině a také v usazeninách na dně jezer. Identifikovali v nich období, kdy byla sopečná aktivita výrazně slabší než obvykle – tato doba nastala před 5500–4500 lety. Podle vědců není náhodné, že toto období následovalo po výrazném poklesu teplot, které vedlo k přibývání ledovců na Islandu.

Máme 600 let

Výzkum, jehož výsledky vyšly v odborném časopise Geology, popsal, že mezi touto klimatickou změnou a znatelným úbytkem vulkanické aktivity bylo období asi 600 let. Podle studie se dá očekávat, že podobně dlouhé období se dá očekávat také nyní – vzestup vulkanické aktivity na Islandu by tedy neměl nastat ještě za našich životů, měli by se s ním začít potýkat až naši potomci za půl tisíciletí.

Islandský vulkanický systém se podle této zprávy stále ještě vzpamatovává z poslední malé doby ledově, což bylo období výrazně chladnějšího klimatu, které existovalo přibližně v době mezi roky 1500 a 1850. Od té doby, co poslední malá doba ledová skončila, islandské ledovce tají – způsobuje to kombinace přirozených vlivů i činnosti člověka.

Sopečná aktivita na Islandu je značně komplexní proces. Změny v hmotnosti hmoty, která tlačí na povrch, mohou podle vědců změnit napětí na komory, v nichž se kumuluje magma. Když ledovce ustupují, tlačí na povrch menší tlak – to může ovlivnit proudy magmatu.

Co zmůže člověk

Swindles lidský vliv nepodceňuje, ale je to podle něj faktor, s nímž se těžko pracuje: „Dopad člověka na globální oteplování je těžké předvídat – kvůli tomu se špatně odhaduje, za jak dlouho nastane období, kdy na Islandu začnou být sopečné erupce běžné. Právě takové dlouhodobé dopady lidské činnosti na celoplanetární klima jsou důvodem, proč jsou tak důležité klimatické konference a závazky. Je klíčové porozumět tomu, jak naše dnešní činnost ovlivní životy dalších generací – způsobem, jaký si ani neumíme úplně představit. Může jít o oblaka sopečného prachu nad Evropou nebo více prachových částic v atmosféře, které budou komplikovat leteckou dopravu.“

Islandský sopečný systém představuje pro Evropu značné riziko již v současnosti. Naposledy se to ukázalo v dubnu roku 2010, kdy začala tryskat lávu a chrlit popel sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu. Kvůli sopečnému prachu v atmosféře se 14. dubna 2010 letecký provoz nad Evropou úplně zastavil. Na letištích uvázly miliony cestujících, ztráty leteckých společností se vyšplhaly do závratných sum. Toto soptění pak prokázalo, že naše Země je vlastně docela malá a že sopky na geologicky exponovaných místech – jako jsou Island a Kamčatka – mohou ovlivnit život celé planety. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 2 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...