U Nového Zélandu uhynula další padesátka kulohlavců. Tento týden je to už třetí skupina velryb

Dalších 51 kulohlavců uhynulo na Novém Zélandu, když uvázli na pláži odlehlých Chathamských ostrovů. Během posledního týdne tak počet těchto uhynulých kytovců v zemi přesáhl dvě stovky, informoval zpravodajský server BBC News.

Mrtví kulohlavci na Novém Zélandu
Zdroj: DOC

Podle ministerstva pro ochranu přírody v zátoce Hanson Bay ve čtvrtek uvázlo 80 až 90 velryb. Několika desítkám se podařilo vrátit na moře, ale 50 jich záchranáři našli mrtvých. Jednoho tvora museli utratit. Odlehlé a řídce osídlené Chathamské ostrovy se nacházejí asi 800 kilometrů východně od novozélandského Jižního ostrova.

Mrtví kulohlavci na Novém Zélandu
Zdroj: DOC

Velká skupina kulohlavců uhynula necelý týden poté, co jich na odlehlé pláži novozélandského Stewartova ostrova uvázlo 145. V tomto případě byli ještě živí, ale možnost dostat do moře desítky zvířat vážících několik tun byla nulová. Proto je museli ochránci zvířat zabít, aby je ušetřili dalšího trápení. „Bohužel, pravděpodobnost záchrany byla extrémně nízká,“ uvedl Ren Leppens z místí agentury pro ochranu přírody v tiskové zprávě.

Krátce předtím v severní části Severního ostrova uvázlo 12 kogií, necelé tři metry dlouhých příbuzných vorvaňů. Čtyři z nich zemřely.

Kulohlavci uváznou na Novém Zélandu často. Tamní úřady řeší zhruba osmdesát takových případů za rok, většinou však nacházejí jednotlivce. Přesné příčiny tohoto jevu nejsou podle agentury AFP známé. Uváznutí může být důsledkem nemocí, pronásledování predátorem, odlivu nebo dezorientace.

Nejhorší případ se datuje do roku 1918, kdy na Chathamských ostrovech uvázlo 1000 kulohlavců. V roce jich 1985 na Aucklandských ostrovech našli 450.

Kulohlavci dorůstají do délky 7,5 metru a v novozélandských vodách se vyskytují v hojném počtu. Jsou podobní delfínům.