Nejpašovanější zvíře světa je úhoř. V Evropě jich za třicet let ubylo až 90 procent

Kriticky ohrožení úhoři za miliardy eur se každoročně pašují z Evropy směrem na východ. Většina z nich skončí na čínských a japonských stolech, varují experti na životní prostředí. Podle některých se dokonce jedná o nejhorší zločin týkající se přírody.

Stačilo třicet let a počty úhořů říčních se v Evropě snížily o devadesát procent. Hlavní příčinou jsou změny řek, kde tyto unikátní ryby žily, ale významný podíl mají také kriminální aktivity spojené s pašováním úhořů z evropských zemí. Přírodovědci se obávají, že by právě tlak pytláků a pašeráků mohl hrát kritickou roli a změnit stav úhořů z „kriticky ohrožený“ na „vyhynulý“.

Ochránci přírody i biologové sice burcují na poplach, v Evropě se ale přesto každoročně ilegálně uloví a odvezou stovky tun úhořů. Ve Francii, kde je tento problém na kontinentu nejhorší, se už situací začali zabývat dokonce i politici.

„V současné době máme asi deset procent úhořů oproti době před třiceti roky; hlavně kvůli tomu, jak jsme změnili jejich migrační koridory v Evropě,“ uvedl pro agenturu AFP Andrew Kerr z neziskové organizace Sustainable Eel Group (SEG), která o záchranu úhořů usiluje.

Mladý úhoř
Zdroj: Reuters

Europol: Z Unie se za rok pašuje sto tun úhořího potěru

Některé vlády i jejich represivní složky se snaží pro záchranu úhořů něco udělat a situaci jim usnadňuje, že úhoři říční jsou nyní na seznamu CITES, který reguluje obchodování s některými druhy organismů. Státy tak mohou lov těchto ryb kontrolovat a omezovat.

Jádro problému se podle Michela Vignauda, který se věnuje regulaci rybolovu ve Francii, nachází v Asii, kde v posledních letech prudce stoupá poptávka po úhořím mase. Tamní obyvatelstvo na něm oceňuje nejen jeho delikátní chuť, ale také údajné afrodiziakální vlastnosti; má prý povzbuzovat potenci. „Legálně úhoře nemůžeme do Asie vyvážet, ale jejich ceny se tam pohybují na úplně jiné úrovni. Je tam opravdu obrovská poptávka,“ uvedl.

Podle Organizace pro výživu a zemědělství roku 2016 v Číně vyprodukovali asi čtvrt milionu tun úhořů na jídlo, což je výrazně více než v Evropské unii nebo Japonsku. Pro Japonce je konzumace úhořího masa spojená s tím, že má údajně přinášet štěstí a plodnost.

Údaje EUROPOLu zase uvádějí, že se každoročně pašuje ze zemí Evropské unie asi sto tun úhořího potěru, jemuž se říká pro jejich vzhled „sklovití úhoři“ – česky se jim také říká původně francouzským termínem monté. To odpovídá asi 350 milionům ryb.

„Pašování skleněných úhořů spočívá v kriminalitě v oblasti životního prostředí, pašeráctví, falšování úředních listin, neplacení daní a praní špinavých peněz,“ popsal složitost problému mluvčí této organizace pro agenturu AFP.

Úhoři na prodej na asijském trhu
Zdroj: Reuters

Pašerácká úhoří cesta vede přes východ Evropy

Živí úhoři jsou nejčastěji chytáni v západoevropských zemích, pak se převážejí náklaďáky nebo dodávkami dál na východ. Často maskovaní za obyčejné ryby, které ohrožené nejsou. Z letišť ve východní Evropě jsou pak úhoři převáženi do Asie letadly v kufrech; do jednoho se vejde asi 50 tisíc rybek.

Tak se pak nechávají na speciálních farmách dorůst na „konzumní velikosti“, tedy asi půldruhého metru. Jejich životní cyklus končí na tržištích, kde se prodávají masa chtivým zákazníkům. Ceny jsou přitom pohyblivé, pohybují se kolem 250 až 300 korun za zvíře. „Protože je jich takové množství, mluvíme o miliardách eur. Čistě finančně je to nejhorší zločin na přírodě,“ komentoval tato čísla Andrew Kerr. „Úhoř je nejvíc pašované zvíře na planetě.“

Uhynulí úhoři
Zdroj: ČT24

Dlouhá cesta úhoře

Úhoři říční se třou v Sargasovém moři v Atlantském oceánu, odkud mláďata odnáší Golfský proud ke břehům Evropy, kde putují dva roky proti proudům řek a potoků. Tam pak mladí úhoři žijí do věku asi pětadvacet let, přičemž se živí larvami a červy. Když dospějí, opět se vydávají na dlouhou, až 6500 kilometrů dlouhou cestu zpět do Karibiku, kde narodili. Tam se vytřou a umírají.

Úhoři jsou na červeném seznamu kriticky ohrožených živočichů. Nejnovější český výzkum ukázal, že téměř devadesát procent z nich v České republice uhyne v lopatkách vodních elektráren. Hrozbu pro ně ale znamená také znečištění vody.

Migrace všech ryb v Evropě se kvůli regulaci toků výrazně zhoršila. Zatímco v historii se vyskytovalo na území České republiky dvanáct druhů ryb, které migrují mezi mořem a řekami, v současnosti evidují odborníci pouze dva druhy – úhoře říčního a lososa obecného. Populaci živočichů a rostlin totiž negativně ovlivňuje budování staveb a přehrazování toků, například proti povodním. Zpráva o životním prostředí na to poprvé upozornila už v roce 2013.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 32 mminutami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 2 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 6 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 8 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 21 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40
Načítání...