Kyberhamounění a kyberchondrie. Vědci hledají psychické nemoci internetového věku

Moderní doba internetu a sociálních sítí přináší podle psychologů zcela nové duševní problémy. Mohou mezi ně patřit například kyberchondrie nebo kyberhamounění. Nyní se na ně zaměří skupina evropských vědců, kteří tvrdí, že existenci tohoto problému společnost podceňuje.

Přestože většinou užívání internetu nepřináší žádná rizika, může vést ke vzniku různě závažných problémů. Experti nyní volají po tom, aby se na tato potenciální rizika zaměřil intenzivnější výzkum, který by měl popsat, jaké skupiny lidí jsou nejvíc ohrožené a jak takovým lidem pomáhat.

Právě na to se chce zaměřit síť vědců s názvem European Problematic Use of the Internet Research Network; jejich cílem je poznat nejrůznější zdravotní rizika spojená s internetem – od gamblingu, nadměrné konzumace pornografie přes závislost na hrách až po další jen minimálně popsané problémy.

Nové fenomény

Patří mezi ně například fenomény, které vědci pracovně nazývají „kyberhamounění“ a „kyberchondrie“.

Kyberhamounění je jev, kdy lidé kompulzivně odmítají zbavovat se informací a dat, která našli na internetu, a masivně je hromadí na svých počítačích. Může se jednat o stovky seriálů, na které člověk nikdy nenajde čas, sbírky videoher a cokoliv dalšího, co lidé masivně stahují a „zálohují“ na svých discích.

Kyberchondrie je zase internetová obdoba hypochondrie, nutkavá touha lidí nacházet na internetu informace o svém zdravotním stavu.

„Hypochondři dříve prohledávali encyklopedie a lékařské slovníky, aby v nich našli symptomy nemocí, které považovali za podezřelé a závažné,“ uvedla psychiatřička Naomi Finebergová pro britský deník Guardian. „Samozřejmě s vývojem technologií na internetu teď lidé dělají to stejné, ale na webu.“

Problém je podle ní v současné době stále podceňovaný: „Myslím, že je to častější, než si kdokoliv myslí, viděla jsem řadu případů u sebe v ordinaci. Nikdo dnes ale neví, jak moc je to rozšířené a jaké to má dopady,“ dodala.

Dokonce ani není jasné, zda jde jen o pouhé technologicky pokročilé varianty existujících a dobře známých duševních poruch, anebo o zcela nové a zatím nepopsané choroby. „V každém případě buď rozšíříme staré diagnózy, anebo budeme muset přiznat, že je třeba vytvořit diagnózy nové,“ naznačila další vývoj psychiatrička, která European Problematic Use of the Internet Research Network předsedá.

Nechceme démonizovat, ale pomáhat

Manifest pro svůj výzkum společně se svými kolegy zveřejnila v odborném časopise European Neuropsychopharmacy. Popsali tam, že další výzkum bude značně složitý, už vzhledem k tomu, jaká je povaha internetu. Problémem bude zejména anonymita webového prostředí. Zajímavé bude podle nich také sledovat, jestli mají tyto poruchy moderního věku spíše chronickou, nebo akutní povahu – tedy jsou-li spíše krátkodobé, nebo mohou být i dlouhodobější.

„Je pro nás důležité pochopit, kdo je nejvíc zranitelný a co můžeme dělat, abychom tuto zranitelnost snížili. A současně také chceme přicházet s možnými terapiemi pro tyto internetové psychické problémy,“ komentovala manifest jeho další autorka, psycholožka Valerie Voonová z Cambridge.

Vědci by chtěli také intenzivně spolupracovat s technologickými společnostmi, které shromažďují obrovské množství dat o svých uživatelích – tedy typicky s poskytovateli internetu nebo se sociálními sítěmi a vyhledávači. Zajímavé jsou totiž stopy, které po sobě duševně nemocní lidé na internetu zanechávají. S dostatečně pokročilými algoritmy se dá v moři údajů najít spousta informací o možných duševních poruchách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 10 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 12 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 15 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 15 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 16 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...