KVÍZ: Jak slavní nobelisté utratili miliony, které získali?

Rok před svou smrtí v listopadu 1895 zveřejnil Alfred Nobel poslední vůli. Rozhodl v ní o vložení svého majetku do fondu, který bude každoročně udělovat ceny za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o světový mír. Tehdy šlo o sumu 31 milionů švédských korun, dnes se částka přeměnila na hodnotu několika miliard českých korun. Svůj podíl z ní používají nobelisté pro nejrůznější účely.

Laureáti Nobelových cen kromě medaile a diplomu dostávají také finanční prémie, letos se jedná o částku devíti milionů švédských korun, což v přepočtu představuje přibližně 22,4 milionu českých korun. 

Zatímco někteří ocenění vědci se v minulosti rozhodli svou výhru použít na další výzkum, jiní ji například věnovali svému oblíbenému muzeu nebo si za ni pořídili bydlení. Otestujte své znalosti, za co slavní nobelisté finanční prémie utratili:  

Britský biochemik Richard Roberts, který v roce 1993 získal Nobelovu cenu za medicínu, se rozhodl věnovat peníze na stavbu, která souvisí s jeho koníčkem. Co za to nechal postavit?

  1. Plavecký bazén
  2. Kroketový trávník
  3. Tenisový kurt 

Držitel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2006 George Smoot se rozhodl věnovat peníze nadaci. Co konkrétně tato nadace podporovala?

  1. Doktorské studenty
  2. Vzdělávací projekty v zemích třetího světa
  3. Stipendia 

Komu daroval finanční prémii laureát Nobelovy ceny za fyziku v roce 1921 Albert Einstein? 

Na co použili peníze z Nobelovy ceny z roku 1903 manželé Marie a Pierre Curieovi?

Na jaký účel věnoval peníze z Nobelovy ceny za medicínu z roku 1999 Günter Blobel? 

Rainer Weiss, který se loni stal jedním z nobelistů za fyziku, se rozhodl získané peníze věnovat své univerzitě. O jakou prestižní univerzitu se jedná?

  1.  Harvardova univerzita
  2.   Massachussets Institute of Technology (MIT)
  3.   Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) Zürich 


Jeden z laureátů Nobelovy ceny za fyziku za rok 2006 John Mather věnoval finanční prémii své nadaci. Jak zní její jméno?

Co se rozhodl koupit za peníze z Nobelovy ceny za medicínu laureát z roku 2001 Paul Nurse?

  1.  Luxusní sportovní auto
  2.  Luxusní motocykl
  3. Jachtu 

   
Laureát Nobelovy ceny za medicínu z roku 1993 Phillip Sharp si za získané peníze koupil…

  1. Novou laboratoř
  2. Sto let starý dům v historickém stylu
  3. Byt v New Yorku


Držitel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk se rozhodl většinu získaných peněz věnovat… 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
09:04Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ.
před 10 hhodinami

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
včera v 16:47

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
včera v 16:05
Načítání...