Nových diagnóz rakoviny celosvětově přibývá a jen letos bude celkově zjištěno odhadem 18,1 milionu případů. Informovala o tom ve své nové zprávě Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která působí při Světové zdravotnické organizaci (WHO).
Rakoviny přibývá. Letos bude ve světě nových 18 milionů případů, popisuje zpráva
Mezi příčinami rostoucího počtu odhalených případů agentura uvádí zlepšené diagnostické možnosti, nárůst populace a také prodloužení očekávané délky života.
Data obsažená v nové zprávě nelze podle IARC porovnávat s dřívějšími zprávami kvůli rozdílným metodám sběru dat. Agentura nicméně konstatovala, že každý pátý muž a každá šestá žena ve světě si během života vyslechnou diagnózu rakoviny. Každý osmý muž a každá jedenáctá žena na ni zemřou.
Plíce, střeva, žaludek – největší rizika
Počet letošních úmrtí souvisejících s rakovinou IARC odhaduje na 9,6 milionu. Příčinou většiny těchto úmrtí byla nebo bude rakovina plic (u 1,8 milionu lidí), střev (881 000), žaludku (783 000), jater (782 000) a prsu (627 000).
V Evropě sice žije pouze devět procent světové populace, ale připadá na ni 23,4 procenta všech diagnóz rakoviny a na 20 procent všech úmrtí na rakovinu. Obecně platí, že v bohatých zemích je odhalováno více případů rakoviny než v zemích chudších.
„Tato nová čísla podtrhují, že vzhledem k alarmujícímu nárůstu globálního zatížení rakovinou je třeba vykonat ještě spoustu práce a že klíčovou roli při tom sehrává prevence,“ uvedl ředitel IARC Christopher Wild.