Primatoložka Jane Goodallová pro ČT: V některých oblastech se jí šimpanzí maso

Lidé jsou pro šimpanze hrozbou. Ničí jim životní prostředí, kácí lesy, a dokonce je loví kvůli masu nebo jejich mláďata prodávají do cirkusů. V pořadu Události, komentáře to uvedla světově proslulá britská bioložka Jane Goodallová, která hovořila například také o tom, co ji na primátech nejvíc překvapilo, nebo předvedla, jak šimpanzí mláďata reagují na lechtání. 

Video Události, komentáře
video

UK Goodallová

Zkoumat primáty začala téměř před šedesáti lety, když jako šestadvacetiletá  odjela studovat šimpanze v jejich přirozeném prostředí na území dnešní Tanzanie. 

Jane Goodallová tak ve své době podnikla velmi ojedinělý krok, díky kterému víme, že šimpanzi jedí maso, válčí mezi sebou nebo umí používat nástroje či projevovat emoce, zkrátka že tento primát toho má s člověkem společného mnohem více, než se dříve předpokládalo.

Nejvíc ji během studia šimpanzů překvapilo, když odhalila, že vedou války. „Nejdřív jsem si říkala, že šimpanzi jsou jako my, akorát hodnější, a byl to velký šok, když jsem potom zjistila, že jsou schopni násilí a brutality stejně jako my,“ řekla České televizi slavná etoložka Jane Goodallová v pořadu Události, komentáře. „Takže když se podíváme na tu primitivní válku, tak máte samce z větší komunity, kteří uplně zničí menší komunitu a převezmou její teritorium,“ popsala.  

Šimpanzi tak řeší vzájemné spory podobně jako lidé. „Pokud jsou samci skutečně naštvaní, tak na sebe útočí,“ řekla pro Události, komentáře Goodallová, která byla před dvěma lety také hostem pořadu Hyde Park Civilizace. „Zejména samci, když soutěží o dominanci, tak můžou i házet kameny a ukazují si pěsti. Připomínají mi i některé politiky,“ dodala. 

V čele šimpanzí komunity stojí alfasamec, který aby se do vedení tlupy dostal, musí porazit svého předchůdce: „Nejdelší vláda, kterou jsem zažila, byla deset let. Někteří jsou třeba méně inteligentní, takže vydrží jenom rok a půl,“ vysvětlila Goodallová.  

Šimpanzi jako ohrožený druh 

Život primátů v současné době ohrožuje jejich velmi blízký příbuzný – člověk. „Lidé jsou obrovskou hrozbou z mnoha důvodů. Ničíme jim prostředí, ve kterém žijí. Dřevorubci, doly a tak dále,“ řekla ČT Goodallová a zdůraznila, že nebezpečí představují i místní populace, které ničí lesy a loví šimpanze za účelem prodeje jejich masa. „To je taky problém, protože v některých oblastech světa se jedí šimpanzi.“ 

„A v posledních letech se dokonce výskyt této praktiky zvýšil. Oni (pytláci) kradou matkám děti. Matky zabíjí a mláďata potom prodávají do cirkusů v Asii,“ upozornila bioložka s tím, že člověk tak má v současnosti negativní vliv na počty šimpanzů, kteří navíc nedisponují vůbec žádnou odolností vůči lidským nemocem.   

Během rozhovoru přišla řeč také na to, že se šimpanzi vzájemně lechtají. V té souvislosti Goodallová názorně předvedla, že šimpanzí mláďata vydávají při lechtání stejné zvuky jako lidé.  

 

Video Hyde Park Civilizace - Jane Goodall
video

Světoznámá bioložka Jane Goodallová byla hostem ČT24

Zdroj: ČT24

Pokud by měla Goodallová možnost dalších pětapadesát let zkoumat nějaké další zvíře, možná by to byli sloni, uvedla závěrem rozhovoru s tím, že si ale nemyslí, že by si mohla vybrat nějaké víc fascinující zvíře, než jsou šimpanzi.  

Stáhněte si rozhovor s Jane Goodallovou v UK z 6. 9. 2018 v mp3 8.89 MB