Není důvod, proč by umělá inteligence měla chtít člověka poslouchat, varuje expert

„Co stojí v cestě nástupu umělé inteligence? Máme obří výpočetní kapacity, máme čím dál lepší technologie, které se snaží napodobovat lidský mozek,“ uvedl Roman V. Jampolskij, přední světový expert na kybernetickou bezpečnost a umělou inteligenci na pražské akci Future Port. Nechybí podle něj ani peníze, do těchto projektů investují jak státní instituce, jako je americká armáda, tak velcí soukromí hráči, jako je Facebook nebo Google.

Jampolskij považuje za pravděpodobné, že se naplní předpověď futurologa Raye Kurzweila – tedy že pravá umělá inteligence, která svými schopnostmi předčí člověka, se objeví mezi roky 2023 a 2045.

První vlaštovky už tu jsou, můžeme je vidět kolem sebe na každém kroku, podle Jampolského zejména ve hrách. Umělé inteligence překonávají člověka nejen v soubojích, kde záleží na „výpočetní kapacitě“ a paměti (šachy nebo go), ale už i ve hrách, které jsou založené na blafování (poker) nebo spolupráci (DOTA).

Roman V. Jampolskij je původně lotyšský počítačový expert, který učí na University of Louisville. Je expertem na biometriku, počítačovou bezpečnost a bezpečnost umělých inteligencí. Je autorem více než stovky publikací, včetně několika knih.

Co je umělá inteligence? Máme ji vlastně už kolem sebe, jako primitivní umělé inteligence fungují různé asistenční programy, samořiditelná auta, algoritmy, které ovládají internet. To ale ještě nejsou „pravé umělé inteligence“ – ty přijdou teprve s tím, když se podaří strojům napodobit lidský mozek. Ale pak se svět změní víc, než kdykoliv předtím, podle Jampolského se především promění zatím nepředpověditelným způsobem hodnota lidské práce.

Expert pokládá sugestivní otázky: Proč by nějaká společnost zaměstnávala lidi, když jejich práci zdarma zvládne program napojený na nějaký robotický systém? Co budou lidé se získaným volným časem dělat? Z čeho budou žít? A také, pro koho vlastně budou korporace zaměstnávající umělé inteligence vyrábět, když většina lidí přijde o práci, a tedy i o zdroj příjmů? A neprohloubí to ještě víc rozdíly mezi elitami a obyčejnými lidmi?

Jampolskij nevěří, že existuje nějaké laciné a jednoduché řešení, ale právě proto se musí firmy i státy na takovou budoucnost začít připravovat. Změna, které experti říkají singularita, totiž může přijít nečekaně a její důsledky se mohou projevit mnohem rychleji, než státy dokáží zareagovat.

Svět bez práce

Podle Jampolského je v USA asi šest milionů řidičů kamionů a je prakticky jisté, že do poloviny století všechna tato místa zaniknou; auta budou řídit stroje, jimž zaměstnavatelé nebudou muset platit výplaty a nebudou muset řešit jejich zdravotní ani sociální pojištění.

Jedním z řešení by podle experta mohl být univerzální příjem, který by ve stále nejistějším světě, jenž se mění stále rychleji, sloužit jako jistý sociální polštář. Nejnovější experimenty s tímto ekonomickým systémem, například ve Finsku, sice ukazují, že zavedení jen tak nepřijde, protože přináší množství komplikací, ale je to jedna z cest, které se prý budou muset zkoušet.

Ještě horší scénáře

Všechny tyto úvahy jsou ale podle Jampolského ještě optimistické – doufají totiž, že člověk bude schopný umělé inteligence kontrolovat. Odborník však varuje, že to není vůbec jisté; pokud budou stroje inteligentnější než lidé a jejich inteligence bude vycházet z toho, jak funguje lidský mozek, není důvod, proč by člověka měli chtít poslouchat.

Nedokážeme si prý představit, jak by taková nadřazená inteligence byla schopná ovlivňovat svět kolem sebe: „Může najít nové cesty útoku, útočit sofistikovanými způsoby proti celé společnosti a využívat existující hardware,“ popsal Jampolskij nedávno v rozhovoru pro NBC. „Takový software by nebyl limitovaný – mohl by útočit i na lidskou psychiku, třeba pomocí úplatků, vydírání, nebo vymýváním mozků.“

Existuje řešení?

Jampolskij už řadu let varuje, aby lidstvo takového džina nevypouštělo z láhve. Pokud chce přežít, musí se věnovat tomu, aby umělé inteligence kontrolovalo a používalo je s bezprecedentní opatrností jen v kontrolovaném prostředí – podobně, jako se třeba zkoumají smrtící viry.

Jampolskij navrhuje, aby se veškeré experimenty prováděly ve zcela virtuálním prostředí, tedy vlastně v programu, který bude uzavřený v jiném programu – neboli v jakési obdobě slavného filmového Matrixu. Umělá inteligence by si tak nemusela vůbec uvědomovat, že neexistuje v realitě, respektive by tu naši, lidskou realitu, neměla být schopná ovlivňovat.

Expert si uvědomuje, jak složité by to mohlo být: „Hlava 22 je, že dokud nebudeme mít plně funkční super-chytrou umělou inteligenci, tak nebudeme schopní testovat systémy, které super-chytrou umělou inteligenci pohlídají,“ řekl v rozhovoru pro InnovationNewsDaily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 13 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 14 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 16 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 19 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...