Sedmnáctiletí, kteří kouří a pijí alkohol, mají poškozené tepny. Vědci popsali rizika

Tepny náctiletých, kteří nadměrně konzumují alkohol a cigarety, jsou v jejich sedmnácti letech křehčí než tepny vrstevníků, kteří abstinují. To je podle vědců další silný argument pro omezování konzumace alkoholu u mladistvých. Výzkum probíhal ve Velké Británii a ve Švédsku.

Pro lékaře je takzvaná tuhost tepen jeden z nejlepších indikátorů kardiovaskulárních příhod. Ukazuje totiž, jak poškozené je krevní řečiště. Výzkum u starších dospělých už mnohokrát prokázal, že čím větší je tuhost tepen, tím víc stoupají rizika infarktů a dalších srdečních poruch.

Lidské tepny se stávají přirozeně tužšími s příchodem vyššího věku, ale existuje také velké množství vnějších jevů, které na ně mají negativní dopad – typicky se jedná o kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu, především nárazovou.

A právě ta je typická pro dnešní mladé lidi – většina jich konzumuje alkohol o víkendu, a to v poměrně velkém množství. Právě proto se vědci z Velké Británie a Švédska pokusili popsat, jak na tento typ pití reagují mladé tepny – výsledky výzkumu popsali v odborném časopise European Heart Journal.

Studie se zúčastnilo 1266 účastníků obou pohlaví ve věku sedmnácti let. Měli nejprve vyplnit podrobné dotazníky o tom, jaké jsou jejich návyky související s konzumací alkoholu a tabáku. Poté jim vědci pomocí neinvazivní technologie prostudovali tuhost tepen.

Výsledky ukázaly, že mezi sedmnáctiletými je 23,8 procent kuřáků a přibližně tři čtvrtiny teenagerů pilo 3–9 alkoholických nápojů během „pařícího dne“. Deset procent dokonce přiznalo, že během takového dne zvládnou vypít víc než devět alkoholických nápojů. Lékařské prohlídky pak prozradily, že sedmnáctiletí, kteří kouřili, měli výrazně tužší tepny než nekuřáci – a přitom byl podobně výrazný i rozdíl mezi těmi, kdo v tomto věku vykouřili 100 a více cigaret a těmi, kdo jich vykouřili méně než 20.

Potvrdilo se také, že čím dříve začali mladí lidé kouřit, tím horší byl efekt na jejich tepny, pokud v kouření pokračovali. Nicméně když se náctiletí, kteří začali kouřit mladí, rozhodli s tímto zlozvykem skoncovat, mělo to na jejich tepny pozitivní efekt: byly ve stejném stavu jako tepny jejich vrstevníků, kteří nekouřili nikdy. Podle autorů práce to naznačuje, že v tomto věku jsou zřejmě ještě negativní dopady kouření napravitelné.

A co alkohol?

Vědci nenašli žádnou souvislost mezi věkem, kdy začali mladí pít alkohol a stavem jejich tepen. Ale naopak se ukázalo, že ti, kteří ve věku sedmnácti let pili nejvíc, měli tepny v nejhorším stavu – a to i pokud se braly v úvahu i další faktory, které nějak pružnost tepen ovlivňují.

A to nejhorší nakonec: „Pokud mladí lidé kouřili i pili, dopad na jejich cévy byl horší než by způsobily jednotlivé faktory,“ uvedl hlavní autor práce, profesor John Deanfield.
Autoři práce současně přiznávají, že jejich práce má slabiny. Především v tom, že vědci nebyli schopní zjistit z nezávislých zdrojů množství konzumovaného alkoholu a cigaret u mladistvých – museli tedy vycházet jen z toho, co jim teenageři sami řekli.

Úroveň tuhosti, jakou měly postižené tepny, se nepohybovala na úrovni, kdy by to bylo pro zdraví dospívajících rizikové; problém je podle vědců to, že se jedná o nějaký trend, který se pak zřejmě v dalším životě jen prohlubuje a zhoršuje to celkový zdravotní stav. A současně tato práce potvrzuje jinou studii, která vyšla tento týden a potvrdila, že neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 12 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 14 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 15 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 17 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
7. 4. 2025

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
7. 4. 2025

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
7. 4. 2025
Načítání...