Unikátní operace: Češce pokousané psem přišili lékaři prst z nohy na ruku

Ojedinělou operaci mají za sebou plastičtí chirurgové Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc), kteří čtyřiapadesátileté ženě krátce po úrazu nahradili chybějící část prostředníčku na ruce prstem z její nohy.

Žena o prostředníček přišla po útoku bojového psa, díky mnohahodinové operaci by funkčnost její ruky měla zůstat nadále zachována. Tento operační výkon patří k výjimečným v českém i celosvětovém měřítku, řekl novinářům primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc Bohumil Zálešák.

Zdravotní sestru Hanu Kolouškovou napadl cizí pes v polovině března při procházce do přírody kousek za Olomoucí. „Zničehonic se objevil cizí pitbul a zaútočil na našeho psa. Jeho majitel nebyl nikde v dohledu. Nezaváhala jsem ani na vteřinu, vrhla se našemu Ronymu na pomoc, začala jsem křičet a snažila jsem se pitbula odtáhnout pryč. Vtom se otočil a vystartoval mi po pravé ruce. Slyšela jsem křupnutí a ucítila strašnou bolest. V tu chvíli jsem věděla, že mám prst pryč,“ uvedla Koloušková.

Primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc Bohumil Zálešák a pacientka Hana Koloušková
Zdroj: ČTK

Volba mezi doživotním poškozením a rizikem 

Záchranná služba ji převezla do olomoucké fakultní nemocnice. Lékaři jí poté dali na výběr ze dvou možností. Buď jí zůstane pahýl prstu, nebo si nechá přenést prst z nohy, avšak s rizikem, že přišitý prst se nemusí správně uchytit a být funkční. „Jsem pravák a věděla jsem, že ten prst potřebuji. Zejména když mám pacientům zavést kanylu nebo píchnout nitrožilní injekci. Rozhodla jsem se pro složitější operaci,“ řekla Koloušková.

Olomoučtí plastičtí chirurgové podle Zálešáka mají na svém kontě už několik vysoce specializovaných mikrochirurgických operací, při kterých provedli přenos prstu nebo kloubu z nohy na ruku. „Nikdy ale nešlo o akutní přenos prstu. Ten jsme dělali úplně poprvé. V českém i celosvětovém měřítku jsou to výkony naprosto ojedinělé. Smyslem této špičkové operace není jen estetické hledisko, ale především maximální zachování funkce poraněné ruky,“ uvedl Zálešák.

Jedenáctihodinová operace

Akutní přenos prstu podstoupila pacientka čtyři dny po zranění, kdy už bylo podle Zálešáka jisté, že se v ráně nerozvíjí infekce po psím kousnutí. Se sedmičlenným týmem primář ženu operoval jedenáct hodin.

V následujících dnech museli lékaři pacientce kvůli komplikacím opakovaně na ruce čistit cévy nebo nahrazovat jejich části novými štěpy. „Když mě vezli ke třetí revizi na sál, chtěla jsem, aby už ten prst dali pryč. Pan primář Zálešák byl ale tvrdohlavý. Vyplatilo se to a prst mi zachránili. Jsem za to vděčná,“ uvedla Koloušková.

Koloušková má nyní podle Zálešáka šanci na dobrý výsledek léčby. „Funkce ruky by se mohla obnovit z osmdesáti až devadesáti procent. Pokud se dobře zhojí také senzitivní nervy, můžeme brzy dosáhnout i velice dobré citlivosti prstu,“ podotkl Zálešák.

Koloušková novinářům řekla, že se po uzdravení chce vrátit ke své práci zdravotní sestry. „S výsledkem jsem naprosto spokojená, protože přes ty komplikace, které byly, je prst funkční a prokrvený. Věřím, že aspoň z pětadevadesáti procent bude funkční,“ uvedla.

Primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc Bohumil Zálešák
Zdroj: ČTK