Studie: Víc než jeden alkoholický nápoj denně zkracuje život

Studie provedené na více než 600 tisících lidech prokázaly, že alkohol škodí již ve velmi malém množství. Bezpečná hranice odpovídá zhruba 2,5 litru piva či pěti a půl sklenici vína týdně.

Lidé by neměli za den vypít v průměru víc než jeden alkoholický nápoj, jinak si zkracují pravděpodobnou délku dožití. Uvádí to studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet. Podle jejích autorů má řada států doporučené limity pro alkohol příliš vysoké. Českem se studie nezabývá.

Mezinárodní skupina desítek výzkumníků zjistila, že relativně bezpečná konzumace nepřekračuje 100 gramů čistého alkoholu týdně. To odpovídá zhruba 2,5 litru piva či pěti a půl sklenici vína. Větší spotřeba prý zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

S každými 12,5 jednotkami alkoholu navíc (jednotka odpovídá asi jednomu malému pivu) stoupají rizika chorob takto:

  • Infarkt o 14 procent
  • Smrtící hypertenze o 24 procent 
  • Selhání srdce o 9 procent
  • Smrtelná výduť o 15 procent

Pití alkoholu bylo sice také spojené s nžším množstvím smrtelných srdečních příhod, tento benefit ale negují další rizika spojená s mnoha dalšími chorobami. „Tato studie jasně ukazuje, že s pitím alkoholu nejsou spojená žádná zdravotní pozitiva,“ uvedl pro BBC profesor Tom Chico, který se věnuje kardiovaskulární medicíně na univerzitě v Sheffieldu.  

Doporučené množství alkoholu

Americká vláda v současnosti doporučuje ženám nanejvýš sedm alkoholických nápojů za týden, pro muže ale tuto hranici stanovuje na 14, respektive na 196 gramů alkoholu. Podle agentury AP tak činí na základě předchozích vědeckých prací, které zaznamenaly větší dopad alkoholu na ženy než na muže, mimo jiné kvůli rozdílné průměrné hmotnosti.

Podobné doporučené hodnoty jako USA mají i Kanada a Švédsko. Některé země určily limit pro muže ještě výš, například ve Španělsku a Rumunsku odpovídá množství 20 alkoholických nápojů týdně.

Výzkum z The Lancet zkombinoval výsledky 83 studií provedených v 19 bohatších zemích a sledoval přibližně 600 tisíc konzumentů alkoholu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 1 mminutou

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 19 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 20 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 23 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025
Načítání...