Popel Stephena Hawkinga uloží ve Westminsterském opatství, nedaleko Newtona a Darwina

Urna s popelem zesnulého fyzika Stephena Hawkinga bude uložena ve Westminsteru – poblíž dalších slavných osobností světové vědy.

Stephen Hawking
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Phil Mynott

Popel britského fyzika Stephena Hawkinga, který zemřel 14. března, bude uložen ve Westminsterském opatství v Londýně. Pohřbeni jsou tam kromě jiných fyzik Isaac Newton a přírodovědec Charles Darwin.

Hrob Izáka Newtona
Zdroj: Wikimedia Commons
Autor: Klaus-Dieter Keller

Hawking zemřel ve věku 76 let. Věnoval se tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojením Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Ve 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.

Westminsterské opatství je místem posledního odpočinku 17 panovníků a několika nejvýznamnějších osobností britské historie. Jeho představitelé oznámili, že mše za Hawkinga se bude sloužit později v letošním roce a při ní bude uložen popel. „Je naprosto správné, že se ostatky profesora Stephena Hawkinga uloží v katedrále, poblíž těch významných vědců,“ sdělil v prohlášení děkan opatství John Hall.

Pohřbení ve Westminsterském opatství je zřídka využívaným znamením úcty, píše agentura Reuters. Naposledy tam byli z vědců uložen průkopník jaderné fyziky Ernest Rutherford v roce 1937 a objevitel elektronů Joseph John Thomson v roce 1940.

Mnoho dalších slavných vědců zde má také pamětní kameny – například fyzik Paul Dirac nebo matematik James Maxwell.

Kdo je pohřbený ve Westminsterském opatství? Kompletní seznam všech osobností najdete ZDE.