Jmenuje se Steve. Vědci popsali neznámý druh polární záře

Vědci popsali záhadný typ polární záře: Vyskytuje se mnohem jižněji, než je běžné, má jiný vzhled a také se jinak chová. Nový úkaz dostal jméno Steve.

Notanee Bourassa hned věděl, že to, co vidí na obloze, není normální. Kanadský programátor si vyšel na procházku se svými dvěma dětmi, aby jim ukázal polární záři. Je to jeho koníček, často tento jev pozoruje celou noc, až do rána. Ale to, co spatřil 25. července 2016, předtím nikdy neviděl. Dvacet minut fotil polární záři typu, který ještě nikdy předtím nespatřil.

Stejné noci, kdy „Steva“ fotil Bourassa, byl tento jev vidět tak dobře, že ho mohli sledovat i jiné, profesionálnější přístroje, například ty na univerzitě v Calgary nebo dokonce satelity ESA, které byly díky štěstí v pravý čas přesně nad touto oblastí.

O tomto fenoménu neznámého světelného úkazu, který by vlastně vůbec nemusel být polární září, se mezi amatérskými meteorology mluvilo už nejméně od roku 2015. Měli o těchto záhadných světlech přibližně 30 zpráv, nejčastěji na různých internetových fórech.

A také v rámci vědeckého projektu Aurorasaurus, který financují americké organizace NASA a National Science Foundation. Tento tým vede Liz MacDonaldová z Goddardova vesmírného centra v Greenbeltu. Společně se svým kolegou Ericem Donovanem se rozhodla přijít záhadě na kloub.

Co je Steve zač?

Díky několika pohledům teď ale mohli vědci konečně popsat, co je Steve zač – udělali to ve studii, která vyšla v odborném časopise Science Advances. „Jde o světelný jev, který se dá pozorovat tisíce kilometrů od země,“ uvedl MacDonald „Odpovídá to něčemu, co se děje ve vesmíru. Když shromáždíme více dat o Stevovi, pochopíme více, jak je propojen s vesmírným počasím.“

Studie ale zdůrazňuje jednu klíčovou věc: Steve není normální polární záře. Ty se globálně vyskytují s oválným tvarem, vydrží celé hodiny a nejčastěji jsou v nich obsažené zelená, modrá a červená barva. Steve je ovšem purpurový se zelenou pohyblivou strukturou uvnitř. Navíc to není ovál, ale linie se začátkem a koncem – vydrží maximálně 20 minut až jednu hodinu, tedy mnohem kratší dobu než klasické polární záře.

Podle MacDonalda mohou být polární záře a Steve „odlišné příchutě zmrzliny“. Obě vznikají v podstatě stejným způsobem: nabité částice ze Slunce interagují s magnetickými poli Země. Jedinečnost Steva je v detailech: sice vzniká zřejmě stejným procesem, ale podél jiných magnetických polí než polární záře. Satelitní snímky odhalily, že Steve vzniká výrazně jižněji, než je zvykem u klasických a známých polárních září.

Družice ale o Stevovi zjistily i další fascinující infomace. Jeho součástí je rychle se pohybující proud extrémně horkých částic, experti mu říkají „sub auroral ion drift“ neboli SAID. O jejich existenci se ví už od sedmdesátých let minulého století, ale doposud nikdo netušil, že mohou mít nějaký doprovázející vizuální efekt.

Co nám Steve dal?

Steve je důležitým objevem především proto, že byl pozorován v oblasti, která leží jižněji, než je u polárních září běžné. Pro vědce je to signálem, že se v těchto oblastech vyskytují chemické procesy, které nejsou dostatečně prozkoumané.

Současně je mnohdy polárními zářemi doprovázený; a to přesto, že by v těchto oblastech být neměly. Steve může být jediným důkazem o tom, jaké chemické procesy v atmosféře probíhají – a naznačuje, že o tomto místě i jevech, k nimž tam dochází, víme poměrně málo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 11 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 12 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...