Nejsou jen dvě cukrovky, vědci nově popsali pět typů. Objev vysvětluje, proč někdy léčba nezabírala

Cukrovkou trpí v Česku přes 800 tisíc lidí. Přesto o této nemoci víme jen málo, ukazuje nový evropský výzkum.

Už od základní školy se učíme, že existují dva druhy cukrovky. Nový výzkum ale ukazuje, že ve skutečnosti by mohlo být cukrovek vznikajících v dospělosti až pět. Podle autorů studie zveřejněné v odborném časopise Lancet Diabetes and Endocrinology by se měl pohled na cukrovku přehodnotit.

Zpráva ukazuje, že všech pět druhů cukrovky se od sebe po genetické stránce liší; mají mnoho menších i větších odlišností i funkčně – odlišují se například tím, v jakém věku se nejčastěji projevují, nebo mírou rizika a komplikací pro člověka.

Cukrovka v ČR
Zdroj: Česká diabetická asociace

Vědecký tým uvedl, že tento objev vrhá nové světlo na to, proč některé druhy cukrovky lépe odolávají léčbě – jsou zkrátka po genetické stránce odlišné. Nový objev by mohl pomoci lépe identifikovat typy cukrovky, při nichž je léčba komplikovanější – a ve vzdálenější budoucnosti by dokonce mohl vést k lépe cílené léčbě.

„Myslím, že pro pacienty to bude znamenat více individuální terapii a v důsledku lepší kvalitu života,“ uvedl Leif Groop, profesor medicíny na Lundské univerzitě, který tento výzkum vedl.

Dvě cukrovky?

V současné době se cukrovka (její oficiální název je úplavice cukrová) dělí jen na dva základní druhy poruch metabolizmu sacharidů: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Kromě toho existuje několik dalších poruch, které se mezi cukrovky řadí, například těhotenský diabetes nebo několik vzácných nemocí.

Podle nové studie z Lancetu je ale toto dělení příliš jednoduché a neodráží příliš realitu. Lékaři analyzovali informace o téměř 9000 pacientech, jimž ve Švédsku diagnostikovali cukrovku – informace pocházely ze švédských lékařských databází. Výsledky si pak ověřovali na dalších třech databázích pacientů ze Švédska a Finska.

Pořádek v cukrovkách

Vědci naznačují, že cukrovka typu I a jedna autoimunní forma cukrovky se dají pokládat za jeden typ, jemuž teď říkají těžká autoimunní cukrovka. Ale to, co se doposud označovalo za cukrovku druhého typu, jsou ve skutečnosti čtyři různé kategorie.

Vědci o nich zatím zjistili jen několik základních informací, hodlají je však nyní studovat detailně, aby mohli přijít s účinnějšími metodami léčby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 11 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 14 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 16 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 17 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 18 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...