Cenzurováno: Na čínských sociálních sítích se nesmělo používat N a psát o Medvídkovi Pú

Cenzura v Číně zakázala řadu slov a slovních spojení. Jde o reakci na nespokojenost společnosti s návrhem vyškrtnout z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta a viceprezidenta.

Vládnoucí čínská komunistická strana navrhuje vyškrtnout z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let. Takový krok by umožnil prezidentovi Si Ťin-pchingovi, který stojí rovněž v čele strany a armády, setrvat ve funkci i po vypršení jeho druhého funkčního období v roce 2023.

Předpokládá se, že na výročním plenárním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu), které začne 5. března, delegáti návrh jednoznačně schválí.

Zmíněný návrh se však dočkal řady kritických reakcí na čínském internetu, které se ihned staly terčem cenzorů. V pondělí zveřejnil prostřednictvím populární komunikační aplikace WeChat svůj dopis adresovaný čínským poslancům politický komentátor Li Ta-tchung, který v minulosti pracoval jako novinář pro státní deník China Youth Daily. Varoval, že zrušení časového omezení výkonu prezidentské funkce „způsobí chaos“.

Reakce čínských cenzorů byla rychlá a nečekaně rozsáhlá. Zakázali webu například písmeno N – a mnoho dalších termínů a slov. Upozornil na to profesor Victor Mair z University of Pennsylvania, který se specializuje na Čínu. Podle něj se čínští cenzoři chopili „rychlé a drastické akce poté, co byl internet zaplaven stížnostmi“.

Webu China Digital Times, který je zaměřený na technologické změny v Číně, se podařilo identifikovat slova, která byla zablokována na čínské sociální síti Weibo:

  • Deset tisíc let (万岁): čínsky to znamená něco jako „Ať se ti daří“ nebo „Dlouhý život“
  • Nesouhlasím (不同意)
  • Si Ce Tung (习泽东) – v anglickém přepisu – 'Xi Zedong'; jde o složeninu jmen Si Ťin-pching a Mao Ce Tung
  • Nestydatý (不要脸)
  • Celoživotní (终身)
  • Kult osobnosti (个人崇拜)
  • Emigrace (移民)
  • Nesmrtelnost (长生不老)


Dalšími slovy, která díky cenzorům nemohla projít na čínské sociální sítě, bylo například jméno Jüan Š'-kchaj – což byl čínský politik, vojevůdce a jediný císař „Velkého čínského impéria“, panovník z dynastie Chung-sien, který se pokusil před sto lety v Číně znovu nastolit monarchii. Deník Guardian upozornil i na další pojmy, například názvy dvou slavných knih spisovatele George Orwella 1984 a Farma zvířat. Cenzoři zakázali psát také o Medvídkovi Pú – je totiž zřejmě příliš podobný čínskému vůdci. Další seznam zakázaných slov zveřejnil web China Digital Times

Nejpodivnějším je zákaz velkého písmene N. Podle profesora Maira by to mohla být obava z použití tohoto písmene jako neurčité číslovky například ve slovních spojeních „budou vládnout ještě N let“. S touto možností souhlasil i zakladatel serveru GreatFire.org, jenž se zaměřuje na cenzuru v Číně. Charlie Smith pro Guardian uvedl: „Cenzoři zřejmě zjistili, že to bylo citlivé, a tak N přidali do seznamu zakázaných výrazů. Nemyslím si, že o tom moc přemýšleli, N bylo prostě jen dočasnou obětí rychlého rozhodnutí.“ Mezitím už bylo písmeno N opět odblokováno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 1 hhodinou

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 4 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 22 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...