USA umožní vědcům práci se smrtícími viry SARS, MERS a chřipky

Vláda Spojených států po třech letech zrušila zákaz laboratorních experimentů se smrtícími viry. Výzkum může zásadně přispět v boji proti pandemiím.

Částice MERS
Zdroj: Wikimedia Commons Autor: NIAID - MERS-CoV Particles

Rozhodnutí zdůvodnila americká vláda tím, že výhody v podobě připravenosti na boj s nemocemi převažují všechna rizika, napsal ve čtvrtek zpravodajský server BBC. Americké laboratoře nyní budou moci pracovat s chřipkovými viry a koronaviry SARS a MERS, které způsobují závažná respirační onemocnění.

Zákaz byl původně na takové výzkumy uvalen kvůli bezpečnostním pochybením, která se týkala například sněti slezinné či virů ptačí chřipky. Nově bude muset práci s nebezpečnými viry schválit pro každý projekt zvláštní vědecký panel. Pokud tato komise rozhodne, že neexistuje žádná bezpečnější alternativa výzkumu, bude moci takové počínání odsouhlasit.

Kritici vládního rozhodnutí tvrdí, že práce s nebezpečnými viry a jejich množení může nedopatřením vyvolat smrtelné rozšíření nákazy. Zastánci programu jsou naopak přesvědčeni, že výzkum bude mít neocenitelný přínos pro boj s virovými pandemiemi.