Šance na stěhování? Experti z NASA zřejmě našli další dvě desítky obyvatelných planet

Tým vědců z NASA objevil dalších dvacet exoplanet potenciálně obyvatelných člověkem. Podle expertů na nich panuje vhodná teplota a mají i adekvátní velikost. Celkově už bylo takových planet nalezeno padesát, píše server New Scientist.

Exoplaneta Kepler-452b
Zdroj: Reuters/NASA Autor: Ames/JPL-Caltech/T. Pyle

Takzvané exoplanety, tedy planety, které obíhají kolem jiné hvězdy než kolem Slunce, se podařilo objevit pomocí teleskopu Kepler. Přístroj zahájil svou činnost v roce 2009 a jeho úkolem bylo od počátku právě hledání exoplanet. Podle vědců jich existují minimálně tisíce.

Teleskop, který se rozbil v roce 2013, pozoroval výsek galaxie s více než 150 tisíci hvězdami. Vědci nyní data analyzují. Podle serveru New Scientists je tak pravděpodobné, že výzkumníci v budoucnu počet obyvatelných exoplanet ještě navýší. 

Jednou z nejzajímavějších z nové dvacítky objevených planet, které jsou podobné té naší, je KOI-7923.01, uvedl vedoucího týmu Jeff Coughlin.

Na rozdíl od Země je tato planeta kvůli větší vzdálenosti od své hvězdy o něco chladnější, podle Coughlina je ale stále dostatečně teplá na to, aby se na ní udržela voda v kapalném skupenství, což je základní předpoklad pro udržení života, jak jej známe.

„Pokud bychom si měli vybrat a vyslat kosmickou loď na jednu z nich, pak by to nebyl špatný výběr,“ řekl o KOI-7923.01. Planeta má velikost zhruba 97 procent velikosti Země a oběhnout její hvězdu jí trvá 395 našich dní.

Odborník ale zdůraznil, že je třeba dalšího pozorování, aby se potvrdily dosavadní domněnky. Kvůli poruše na Keplerově teleskopu se totiž podařilo každou z dvacítky planet pozorovat jen jednou či dvakrát.