Velmi jsme podcenili inteligenci opic. Může za to mizerná věda, tvrdí studie

Dvě desetiletí vědeckého výzkumu o opicích a primátech jsou založena na velmi špatné vědě – vychází totiž více z předsudků než z výsledků pozorování.

Tvrdí to trojice významných primatologů, kteří analyzovali dvacet let výzkumu našich nejbližších příbuzných z říše zvířat. Dokládají, že to, co si myslíme, že víme o sociální inteligenci primátů, je založené na zbožných přáních a špatné vědě.

„Základní chybou desetiletí vědeckého výzkumu a našeho chápání schopností primátů je náš předpoklad lidské nadřazenosti. Vědci došli k tomu, že lidské děti jsou sociálně schopnější než dospělí primáti. Jako lidé totiž předpokládáme, že lidé jsou vrcholem evoluce – což vedlo k systematickému nadsazování intelektuálních schopností lidských dětí a současně ke vzniku předsudků o schopnostech primátů,“ uvedl Dr. Leavens, jeden z autorů studie.

Dodává: „Dokonce i když primáti jednoznačně překonávají v různých úkolech lidské děti, vědci to vykládají jako důsledek jejich horších kognitivních schopností.“ Podle této analýzy neexistuje jediná poctivá vědecká studie, která by popisovala rozdíl mezi člověkem a primátem v jejich schopnosti používat a chápat gesta. „Neříkáme tím, že takový výzkum nevznikne, ale že existující výzkum je špatný,“ píší vědci ve studii.

Zkreslení západní vědy

Nejde o první a zřejmě ani poslední případ, kdy věda dospěla ke zkresleným výsledkům na základě předsudků. Přes 100 let se například věřilo, že nejinteligentnějšími lidmi jsou severoevropané. Dnes to pokládáme za nesmysl, ale přitom dnešní vědci se stejným druhem předsudku přistupují k výzkumu primátů. Profesor Bard, další z trojice, která analýzu provedla, argumentuje: „Když jsme prošli odbornou literaturu, našli jsme propast mezi důkazy a úvahami. To naznačuje, že autoři prací jsou hluboce přesvědčení o myšlence, že pouze lidé mají hlubokou sociální inteligenci – což je předsudek, pro který neexistují důkazy.“

Co je špatně ve vědě?

Co konkrétně primatologové kritizují? Vlastně jeden ze základních kamenů výzkumu. Když třeba šimpanz na něco ukáže, je význam tohoto gesta dvojznačný. Zato když stejné gesto provede člověk, je to pro vědce důkazem lidské inteligence a projevem evoluce, které žádný jiný tvor nedokáže napodobit. Příkladem je jedna z velkých studií, v níž psychologové srovnávali děti a primáty ve schopnosti vnímat gesta. Srovnáváni byli primáti se západními dětmi, které byly od malička ve styku s takovým ukazováním. A vědci pak hodnotili, jestli se v tomto systému ukazování na věci lépe orientují zvířata nebo lidé – výsledek takového experimentu se dá snadno předpovědět.

V jiné studii zase vědci srovnávali roční děti se šimpanzi ve věku 18–19 let, opět v tom, jak jsou schopní ukazovat na nepřítomné předměty. Děti v tom vyhrály – ale vědci přitom vůbec nevzali v úvahu, že starší šimpanzi mají zcela jiné komunikační prostředky než ukazování končetinami. Obecně autoři této studie vytýkají ostatním vědcům, že srovnávají lidi s primáty v činnostech, kde mají lidé obrovskou praxi a trénink, zatímco pro zvířata je nepřirozená nebo se s ní nikdy nesetkala. Výsledky jejich práce si můžete přečíst v odborném časopise Animal Cognition.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 17 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...