Náhrada za ropu je tu. Nastal průlom ve vývoji biopaliva z řas

Průlom ve vývoji biopaliva z řas ohlásily společnosti Exxon Mobil Corp a Synthetic Genomics Inc. Po osmi letech objevily způsob, jak více než zdvojnásobit množství tuků produkovaných řasami. Potenciální alternativa fosilních paliv tak udělala zásadní krok ke komerční životaschopnosti.

Největší ropné havárie v historii
Zdroj: Reuters

„Řasy mohou být životaschopným, obnovitelným zdrojem energie řádově v objemu ropy,“ řekl viceprezident společnosti pro výzkum a vývoj Vijay Swarup. Řasy rychle rostou, nebojují o potravu a mohou žít ve všech typech klimatu a poloslaných vod, vysvětlil Swarup. Obě firmy zdůraznily, že k zahájení výroby v komerčním měřítku je ještě daleko.

Řasy mohou v zásadě produkovat sedmkrát víc energie na akr (4047 metrů čtverečních) než dává ethanol na bázi kukuřice, který je dnes hlavním zdrojem biopaliv, poznamenal list Financial Times.

Jednoduchá chemie a trocha genetické manipulace

Vědci zkoumali způsob, jakým buňky řas zabudovávají uhlík z oxidu uhličitého do tuků . Řasy přeměňují oxid uhličitý na tuky obdobným způsobem, jako lidské tělo převádí na tuky cukry. Vědci dokázali řasy geneticky modifikovat tak, aby byly s to přeměnit na tuky 40 procent oxidu uhličitého, zatímco původně to bylo 15 procent. „A teď budou muset udělat další krok a zjistit, jak tento proces urychlit a jak buňky v řasách posílit,“ řekl Swarup.

Energetický průmysl zkoumá možnosti využití řas už od 70. let. Předchozí pokusy zvyšování koncentrace tuků v řasách ztroskotaly na tom, že buňky přetížené tuky přestaly růst.

Výzkum výroby biopaliva z řas už řada firem vzdala. Partnerství ExxonMobil a Synthetic Genomics z roku 2009, do něhož firmy vložily 600 milionů dolarů, však vydrželo. Ropný gigant Exxon v posledních deseti letech spolu s partnerskými firmami zvyšuje investice do vývoje palivových článků, bionafty a dalších alternativních zdrojů energie.