Stroje překonají člověka ve všem do roku 2060, domnívají se experti

Přichází doba, kdy stroje celkově překonají a poté i nahradí člověka v řadě pracovních oborů, předvídá skupina špičkových expertů na umělé inteligence.

Vědci z univerzit v Oxfordu a Yale oslovili 352 předních světových expertů na umělé inteligence s dotazníkem, jaká je budoucnost robotiky. Výsledky nejsou pro člověka úplně příznivé.

Podle výsledků tohoto výzkumu vědci předpovídají, že na 50 procent budou za 45 let umělé inteligence lepší než lidé úplně ve všem. Experti předvídají i konkrétní roky, kdy stroje člověka v různých oborech překonají:

  • Roku 2024 budou lepší v překládání jazyků
  • Roku 2026 budou lepší v psaní článků a esejí
  • Roku 2027 budou umět lépe řídit auta
  • Roku 2031 se stanou lepšími prodavači
  • Roku 2049 budou psát knihy, které se prodávají lépe než ty od lidských autorů
  • Roku 2053 budou stroje lépe operovat
  • Roku 2150 budou všechny lidské profese nahrazeny stroji

Pokud se předpovědi expertů vyplní, bude mít tato změna dalekosáhlé účinky na všechno, co dělá člověka člověkem. „Jak se učitelé vypořádají s tím, že jim žáci odevzdávají referáty napsané stroji?“ uvádí Katja Graceová z Machine Intelligence Research Institute v kalifornském Berkeley. A co se vlastně budou děti ve školách učit a proč, když jejich práce bude ve vyspělém světě zbytečná?

3 minuty
Horizont ČT24: Robotické autobusy proti smogu
Zdroj: ČT24

Jedinou, z lidského úhlu, pozitivní částí výzkumu je, že experti věří, že na 95 procent nezpůsobí umělé inteligence vyhynutí celého lidského druhu.

Doba jako stvořená pro umělou inteligenci

Tato předpověď není nijak revoluční, podobných predikcí se objevilo již více – a všechny vycházejí z reálných změn, které se v současné době v tomto oboru odehrávají. Oborů, kde jsou strojové inteligence lepší než ty nejlepší lidské bytosti, totiž velmi rychle přibývá.

Přesně před týdnem proběhl v Číně velký souboj mezi umělou inteligencí AlphaGo od společnosti Google a nejlepším hráčem světa ve hře go. Člověk zcela jasně podlehl 3:0, v žádné z her neměl sebemenší šanci. Čínský hráč pak uvedl, že to bylo, jako by hrál proti samotnému Bohu – tak geniální, nepředvídatelné a unikátní byly tahy stroje.

Přibývá důkazů, že stroje dokáží člověka překonat a tedy i nahradit v celé řadě značně komplexních úkolů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 13 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 16 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 18 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...