NASA přemýšlí, jak vrátit Marsu atmosféru. Zvažuje vytvořit magnetické pole kolem planety

Americká kosmická agentura NASA představila velmi ambiciózní plán, který by mohl přeměnit Rudou planetu na obyvatelnou pro další generace lidstva.

Proč vlastně na Marsu není život a proč je jeho osídlení nesmyslné? Hlavním důvodem je fakt, že tato planeta nemá vlastní magnetické pole – neexistuje tedy žádný štít, který by ji chránil před slunečními větry, jež ji bombardují smrtícím zářením a brání tomu, aby se tam udržela atmosféra.

Kdysi dávno Mars přitom atmosféru měl, přišel o ni ale s kolapsem magnetického pole před miliardami let. Nová simulace NASA naznačuje, že by mohla existovat cesta, jak to napravit – a vypadá to, že ji našla, byť zatím pouze teoreticky.

Jim Green z NASA ji představil na workshopu Planetary Science Vision na konci února. Plán spočívá ve vystřelení umělé magnetosféry mezi Mars a Slunce – toto pole by chránilo planetu před vlivem záření. Podle výpočtů by to stačilo, aby přestala atmosféra Marsu unikat pryč a planeta se tak postupně mohla znovu stát vlídnější pro život.

Modrá, nikoliv rudá planeta

Protože by se atmosféra stala hustější, planeta by se rychle oteplovala, asi o 4–7 stupňů Celsia. To by stačilo, aby se rozpustil oxid uhličitý uvězněný v polárním ledu. A ten by potom spustil skleníkový efekt spočívající v ohřívání celé planety. Nejdůležitější ale je, že by to celé šlo velice rychle: stačilo by jen několik let, aby se atmosféra na Marsu stala z poloviny tak hustou, jako je pozemská atmosféra.

Video Karel Pacner o cestě na Mars
video

Karel Pacner o cestě na Mars

Tým upozorňuje, že celý plán je doposud zcela hypotetický. Je ale zásadní v tom, že přináší vizi, jak naši sousední planetu proměnit v obyvatelnou – a to během pouhých několika generací. Největší slabinou je fakt, že zatím neexistuje přístroj, který by tak silné magnetické pole vytvořil. Experimentuje se sice již s malými generátory pro potřeby případné cesty na Mars, ale přístroj, který by dokázal vytvořit pole tak silné, aby ochránilo celou planetu, je spíše úvaha z oblasti vědecké fantastiky.