Proč vlastně na Marsu není život a proč je jeho osídlení nesmyslné? Hlavním důvodem je fakt, že tato planeta nemá vlastní magnetické pole – neexistuje tedy žádný štít, který by ji chránil před slunečními větry, jež ji bombardují smrtícím zářením a brání tomu, aby se tam udržela atmosféra.
Kdysi dávno Mars přitom atmosféru měl, přišel o ni ale s kolapsem magnetického pole před miliardami let. Nová simulace NASA naznačuje, že by mohla existovat cesta, jak to napravit – a vypadá to, že ji našla, byť zatím pouze teoreticky.
Jim Green z NASA ji představil na workshopu Planetary Science Vision na konci února. Plán spočívá ve vystřelení umělé magnetosféry mezi Mars a Slunce – toto pole by chránilo planetu před vlivem záření. Podle výpočtů by to stačilo, aby přestala atmosféra Marsu unikat pryč a planeta se tak postupně mohla znovu stát vlídnější pro život.
Modrá, nikoliv rudá planeta
Protože by se atmosféra stala hustější, planeta by se rychle oteplovala, asi o 4–7 stupňů Celsia. To by stačilo, aby se rozpustil oxid uhličitý uvězněný v polárním ledu. A ten by potom spustil skleníkový efekt spočívající v ohřívání celé planety. Nejdůležitější ale je, že by to celé šlo velice rychle: stačilo by jen několik let, aby se atmosféra na Marsu stala z poloviny tak hustou, jako je pozemská atmosféra.

Karel Pacner o cestě na Mars
Tým upozorňuje, že celý plán je doposud zcela hypotetický. Je ale zásadní v tom, že přináší vizi, jak naši sousední planetu proměnit v obyvatelnou – a to během pouhých několika generací. Největší slabinou je fakt, že zatím neexistuje přístroj, který by tak silné magnetické pole vytvořil. Experimentuje se sice již s malými generátory pro potřeby případné cesty na Mars, ale přístroj, který by dokázal vytvořit pole tak silné, aby ochránilo celou planetu, je spíše úvaha z oblasti vědecké fantastiky.