TÉMA

Kořenov

Zubačka mezi Tanvaldem a Kořenovem vyjede až po rekonstrukci trati, provizorně ji nahradí jiné vlaky
Vlaky tažené historickou ozubnicovou lokomotivou letos na trať mezi Tanvaldem a Kořenovem nevyjedou. Správa železnic jejich provoz koncem minulého roku zakázala až do skončení plánované rekonstrukce trati. Cestující ale o oblíbené nostalgické jízdy nepřijdou. Zubačku provozovatel nahradí jinými historickými soupravami.
10. 1. 2024|ČT24
Správa železnic zakázala jízdu ozubnicových lokomotiv na jediné vhodné trati. Kraj se zlobí, kazí mu to plány
Správa železnic zakázala jízdu ozubnicových lokomotiv na jediné ozubnicové trati v Česku, která vede z Tanvaldu do Kořenova. Upozornil na to spolek Zubačka, který pořádá historické jízdy na trati. Za nepřijatelné označil takové rozhodnutí i Liberecký kraj, který tyto jízdy objednává. Železničáři zdůvodnili zákaz tím, že jízda ozubnicových lokomotiv příliš namáhá koleje, zákaz chce zrušit až po budoucí celkové rekonstrukci trati. Podle kraje by ale měla Správa železnic opravit koleje již dříve, jsou-li v tak špatném stavu.
10. 11. 2023Aktualizováno10. 11. 2023, 16:36|
Liberecký kraj láká investory na brownfieldy. Vodí je do těch, které našly nový smysl
V Česku je až tři a půl tisíce starých průmyslových areálů, které chátrají a města pro ně nemají žádné využití. Liberecký kraj se nyní snaží motivovat nové investory tím, že pro ně pořádá výjezdy za už opravenými brownfieldy. Do chátrajících areálů nejčastěji investují soukromníci, stále častěji však už i města.
26. 10. 2022|
Obyvatelé Kořenova odmítají na svých pozemcích nové sloupy elektrického vedení
Obyvatelé Kořenova v Jizerských horách vedou spor se společností ČEZ. Chtějí, aby uložila do země dráty vysokého napětí. Vrchní vedení je z roku 1971, energetická společnost ho chce zrekonstruovat a vyměnit sloupy, místní ale odmítají pustit techniku na své pozemky.
20. 9. 2022|
Březen odstartoval mrazivým ránem
Meteorologické jaro začalo v Česku mrazivým ránem. Na horách klesla teplota v úterý nad ránem i pod minus dvacet stupňů Celsia. V nižších polohách bylo obvykle tři až osm stupňů pod bodem mrazu, ojediněle minus deset. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jako meteorologické jaro se označuje období od začátku března do konce května.
1. 3. 2022Aktualizováno1. 3. 2022, 10:45|
Počasí
Rána v Česku patří mrazu. O víkendu se ale oteplí
Česko ve čtvrtek zažilo mrazivé ráno, nejchladněji bylo v Jizerských horách, kde teplota sestoupila na zhruba minus třináct stupňů Celsia. Republikový průměr teplot v šest hodin činil minus 3,8 stupně Celsia. S přízemními mrazy se dá počítat v pátek a ještě i v sobotu. Pak už budou rána ale výrazně teplejší a denní teploty se posunou nad desítku.
31. 10. 2019Aktualizováno31. 10. 2019, 19:01|
Jubilující zubačka na Pilatus i další klenoty lidského umu zvou (nejen) k velehorám
Pilatus – hora, která se majestátně tyčí nad švýcarským Lucernským jezerem (Vierwaldstättersee) a která od nepaměti jitří lidskou fantazii. Prý zde bydlí drak, prý je zde pohřben Pilát Pontský a zcela jistě se zde odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů lidského ducha a mysli. Dráha na Pilatus, německy Pilatusbahn, zůstává i 130 let po svém dokončení nejstrmější ozubnicovou drahou na světě a svezení na ní je stejně výjimečným zážitkem jako tehdy, v roce 1889.
5. 7. 2019|Milan Dolejší
Počasí
Mráz přichází z Jizerky. Teplota nad ránem spadla 2,3 stupně pod nulu
Po mimořádně žhavých dnech, kdy teploty stoupaly vysoko nad 30 stupňů Celsia, přišlo výrazné ochlazení. Ve středu brzy ráno dokonce mrzlo. Nejchladněji bylo na Jizerce nad Kořenovem, kde spadla teplota 2,3 stupně pod nulu.
3. 7. 2019|