TÉMA

Kandidáti na prezidenta Francie

Francouzské volby

Ti druzí: trockistka, horal, zastánce antikoncepce zadarmo i stoupenec konspiračních teorií

V nadcházejících francouzských prezidentských volbách, jejichž 1. kolo proběhne už tuto neděli, je dominantní pozornost médií upřena na pětici hlavních kandidátů. Kromě Le Penové, Macrona, Fillona, Mélenchona a Hamona však o hlasy Francouzů usiluje i sexteto dalších kandidátů. Společného nemají moc, zřejmě jen to, že případný volební zisk v řádu několika procent by byl pro každého z nich skvělým výsledkem.
21. 4. 2017|
Francouzské volby

Politický veterán Mélenchon se nebojí okřiknout Merkelovou a hovořit na šesti místech najednou

Jean-Luc Mélenchon je brilantní řečník, který dobře ví, že někdy je prostě lepší mlčet. Veterán francouzské levicové politiky vstupoval do boje o Elysejský palác jako jeden z outsiderů. Sliby o lepší a férovější společnosti a míru na celém světě mu ale postupně vynesly ohromnou podporu mladých. Podobně, jako se to loni povedlo Berniemu Sandersovi ve Spojených státech. A z Mélenchona se stal rovnocenný soupeř.
21. 4. 2017|
Francouzské volby

Francois Fillon. Zkušený politik a elegán, kterému cestu za prezidentským snem lemují skandály

Republikánský kandidát na prezidenta Francois Fillon si přízeň Francouzů získal především příslibem rázných reforem. Mezi prioritami měl boj s islámským radikalismem i regulaci imigrace. Předvolební průzkumy už jej viděly jako hlavního soupeře šéfky nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové. V lednu ale kartami zamíchala série skandálů, které jeho šancemi otřásly.
20. 4. 2017|
Francouzské volby

Zaručený příjem i daň z robotů. Hamon je nadějí socialistů, která se Elysejím vzdaluje

V boji o kandidaturu na francouzského prezidenta prošel za levici oběma koly hladce. Hlavního favorita vládních socialistů expremiéra Manuela Vallse dokonce ve finále porazil s velkým náskokem. V konečném boji o křeslo v Elysejském paláci to už ovšem Benoit Hamon tak lehké mít nebude.
19. 4. 2017|