TÉMA

Diagnostika

Umělá inteligence pomáhá rychleji poznat infarkt

Lékaři o víkendu debatovali na konferenci kardiologické společnosti v Brně, kde probírali umělou inteligenci a její pomoc při rozpoznání infarktu. Řešili i přibývající počet pacientů se srdečním selháním – v Česku jsou jich statisíce a vzniká pro ně síť specializovaných ambulancí.
11. 11. 2024|

Bolesti či problémy s plodností. Nemocí ženských orgánů přibývá

Endometrióza, při níž sliznice prorůstá mimo dělohu, i nezhoubné nádory dělohy, takzvané myomy, které způsobují neplodnost, se mohou podle lékařů vracet opakovaně i po operaci. Na tiskové konferenci na to upozornili experti z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Podobné potíže postihují desítky procent žen. Endometriózou trpí zhruba každá desátá.
6. 11. 2024|

Rakovina plic připraví ročně o život skoro pět tisíc Čechů. Pomoci může nová diagnostika

Rakovina plic zůstává přes stále pokročilejší léčbu pořád extrémně nebezpečnou nemocí. Protože může rychle metastázovat, doporučují lékaři kromě změny životního stylu také co nejúčinnější diagnostiku. Pomáhají v tom nové biotechnologie.
30. 7. 2024|

Vědci přišli na způsob, jak lépe rozeznat mozkový nádor od zdravé tkáně

Nový objev vědců pomáhá lépe odlišit nádory v mozku od zdravé tkáně. Popsali molekulární sondy, které v blízkosti nádoru začnou světélkovat a vytvoří výrazný kontrast. Díky tomu mohou neurochirurgové odstranit co největší část nádoru a s minimem zdravé tkáně. Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) o tom informoval v tiskové zprávě. Výsledky česko-americké spolupráce publikoval v březnu odborný časopis Journal of Neurosurgery.
24. 5. 2024|

Nový přístroj umožní FN Olomouc měřit nitrooční tlak pacientům na dálku, odhalí zelený zákal

Měřit nitrooční tlak v domácích podmínkách a díky tomu včas odhalit zelený zákal nebo monitorovat jeho průběh umožní pacientům a lékařům přístroj Fakultní nemocnice Olomouc. Tamní oční klinice zařízení v pondělí předali zástupci Nadace profesora Vejdovského.
18. 3. 2024|

Nemocných s rakovinou přibývá, nejvíc v chudších zemích. Zemře na ni každý devátý muž a dvanáctá žena, říká WHO

Počet onemocnění rakovinou celosvětově roste, v roce 2022 bylo stanoveno na 20 milionů nových diagnóz. Informovala o tom ve středu Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO). Do roku 2050 podle odhadů WHO vzroste počet nových případů rakoviny o 77 procent na 35 milionů. Nárůst ale nebude rovnoměrný, v chudších zemích bude činit 142 procent, předpovídá agentura.
1. 2. 2024|

V Ostravě mají rentgen s rameny ve tvaru O. Zkracuje operaci i pobyt v nemocnici

Městská nemocnice Ostrava začala na oddělení neurochirurgie využívat mobilní rentgen s rameny ve tvaru O. Přístroj téměř za 25 milionů korun rozšiřuje možnosti diagnostiky. Přínosem pro pacienty bude kratší doba operace i pobytu v nemocnici, menší ztráty krve i nižší riziko reoperací, informovala mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.
19. 10. 2023|

Rakovinu prsu ve Švédsku pomáhá odhalit umělá inteligence. Plnou důvěru ale nemá

Umělá inteligence jako všestranný nástroj proniká i do lékařství. Experti ve Švédsku v první klinické studii svého druhu zkoušeli použití algoritmů pro diagnózu rakoviny prsu. Moderní pomocník v některých případech zjednodušil práci lékařů, v jiných ohledech má ale stále nedostatky.
15. 8. 2023|

Je světový den rakoviny plic. „Když má pacient problémy, je už pozdě,“ tvrdí lékař

Na úterý připadá světový den rakoviny plic. V Česku touto chorobou v průměru onemocní přes šest a půl tisíce lidí ročně, okolo pěti tisíc pacientů zemře. Rizikoví jedinci se už více než rok mohou hlásit do preventivního programu časného záchytu karcinomu plic, zatím jím prošlo sedm tisíc lidí. Lékaři ale odhadují, že podmínky pro účast v programu splňuje až půl milionu Čechů.
1. 8. 2023|

Na Homolce přibyl přístroj pro šetrnější diagnostiku nádorů. Podle Válka by takových mělo být víc

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by měl být v každém městě s fakultní nemocnicí diagnostický přístroj určený hlavně k diagnostice nádorových onemocnění, který kombinuje více vyšetření za „cenu“ jednoho ozáření. Zatím jsou v Česku pouze tři, nejnovější právě zprovoznila pražská Nemocnice Na Homolce.
14. 7. 2023|

Nový screening odhalí spinální svalovou atrofii už po narození. Pomůže se včasnou léčbou

Od Nového roku je v Česku jednodušší odhalit u čerstvě narozených dětí vzácnou chorobu – spinální svalovou atrofii. A to díky screeningu z krve. Včasná diagnostika umožní začít s léčbou už v prvních týdnech života dítěte. Nemocnice se k novému programu připojují postupně. Vyšetření od 1. ledna spustila ta českobudějovická.
10. 1. 2022|

Mánesův most prochází diagnostikou, pro tramvaje i auta je až do neděle uzavřený

Pro řidiče i vozy MHD se až do neděle 28. listopadu uzavřel pražský Mánesův most. Důvodem jsou testy a diagnostika stavu mostu. Z jednoho břehu na druhý se po mostě dostanou pouze chodci, pro které zůstal otevřen jižní chodník. Řidiči i tramvaje musí jezdit po objízdných trasách.
24. 11. 2021|

Případů srdečního selhání přibývá. Unikátní léčba a vyšetření ale život pacientů zlepšují

Přibývá pacientů se srdečním selháním. Kardiologové odhadují, že jich v Česku žije okolo tří set tisíc a každý rok odhalí dalších čtyřicet tisíc. Moderní léčba častěji dokáže onemocnění stabilizovat a prodloužit život. Lékaři z pražské Homolky, IKEM a brněnské Fakultní nemocnice spustili studii, která má zlepšit hlavně diagnostiku.
2. 9. 2021|

Ostravská nemocnice má novou laboratorní linku, vyhodnotí až šest set vzorků za hodinu

Fakultní nemocnice v Ostravě má novou automatickou vysokokapacitní linku, která zvládne během hodiny analyzovat až šest set vzorků. Výrazně tak zkrátí dobu čekání lékařů na výsledky odběrů pacientů. Diagnostika a začátek léčby tak bude rychlejší.
12. 2. 2021|

Nádor ve střevech rozpoznají z krve. Nová metoda brněnských vědců uspíší odhalení nemoci

Metodu, která umožní z krve pacienta rozpoznat nádory tlustého střeva a konečníku, vyvinuli vědci z brněnského CEITECu. Lékařům pomůže s plánováním léčby a také s včasnou diagnostikou nemoci. Rakovinou tohoto typu ročně v republice onemocní na osm tisíc pacientů a pacientek. Zhruba polovina na nemoc zemře.
14. 2. 2020|

Čeští vědci vyvíjejí metodu, která odhalí návrat rakoviny z pouhých několika kapek krve

Nová diagnostická metoda oncoMonitor, kterou vyvíjí čeští vědci, umožňuje z malého vzorku krve odhalit, zda se pacientovi vrací rakovina. Její testování teď pěti miliony podpořil také biotechnologický inkubátor i&i Prague, v praxi by se mohla objevit už letos. Metoda je vhodná pro pacienty, kterým hrozí recidiva i po vyoperování nádoru; včasné odhalení metastáze je totiž po další léčbu klíčové.
16. 6. 2019|