TÉMA

Operace

Část nemocnic stále řeší následky pátečního výpadku

Přestože se v nemocnicích v pátek kvůli rozsáhlému výpadku dodávek elektřiny spustily záložní zdroje, a nezbytná péče zůstala zajištěná, tak některá zařízení stejně zastavovala neakutní vyšetření na energeticky náročných přístrojích. Nejčastěji šlo o zobrazovací metody. Část pacientů tak dostala náhradní termíny. Rentgenová vyšetření přeplánovali například v Městci. Také v České Lípě posunuli dvěma pacientům vyšetření o několik dní, dalším dvěma dali termín až na konci července. Na pražské Bulovce hledali náhradní termín pro pět pacientů – většina z nich má už po zákroku, ten poslední ho absolvuje koncem tohoto týdne. Jednotky lidí v nejbližší době dostanou nový termín operace také v pražském IKEMu.
9. 7. 2025|

Nymburská nemocnice po kyberútoku funguje v „papírovém“ režimu

Péče o pacienty v nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku na informační systémy zajištěna, nefunguje jen magnetická rezonance, mimo provoz je i babybox, uvádí nemocnice. Její jednatel Martin Dvořák dopoledne řekl, že návrat ke standardnímu fungování, na němž intenzivně pracují zaměstnanci IT, bude postupný a může trvat několik dní. Útok ochromil nemocnici v úterý ráno, nikdo z pacientů nebyl ohrožen, jednoho muselo zařízení přeložit jinam.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025|

K úřední změně pohlaví už nebude nutná operace či hormonální léčba

Operace či hormonální léčba od července nebude podmínkou úřední změny pohlaví. Ministerstvo zdravotnictví vydalo metodiku, která reaguje na loňský nález Ústavního soudu. Požadavek chirurgického zákroku a kastrace kvůli úřední změně byl podle Ústavního soudu v rozporu s lidskou důstojností, sporné paragrafy zákona o specifických zdravotních službách zrušil.
26. 6. 2025|

Moderní léky na obezitu jsou tu. Stojí tisíce, lékaři vyjednávají o úhradách

Tuzemští pacienti mají už měsíc k dispozici všechny typy nejmodernějších léků na obezitu, které jsou ve světě dostupné. Lékaři je mohou předepisovat i lidem s nadváhou s přidruženými zdravotními komplikacemi. Stojí ale tisíce korun měsíčně. Obezitologové proto vyjednávají o úhradě alespoň pro ty pacienty, jimž hrozí infarkt nebo mrtvice. Další možností, jak zhubnout, je operace. Pro ty, kterým ji lékař doporučí, je zdarma.
3. 6. 2025|

Byli mezi prvními na světě. Teď lékaři z Hradce Králové léčbu stentgraftem rozvíjejí

Lékaři z Hradce Králové v Česku už 30 let rozvíjejí léčbu stentgraftem. Roztažitelná výztuž cév za tu dobu pomohla mnoha pacientům v tamní fakultní nemocnici, ale i jinde. Život zachránila třeba policistovi, kterého zranil pachatel na útěku. Doktoři mu do natržené aorty vložili zpevňující trubici. „Je to kovová konstrukce pokrytá cévní protézou, ona se dostává do místa toho natržení cévy, a stabilizuje cévní stěnu, zastavuje krvácení a ta cévní protéza se stává součástí vašeho těla,“ vysvětlil lékař Jan Raupach z Radiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
1. 6. 2025|

Náročné operace ve složitých podmínkách. Čeští zdravotníci dokončili misi v Senegalu

Čeští zdravotníci z Nemocnice Na Homolce v sobotu dokončili svoji misi v Senegalu. Tamní lékaře učili složité operace mozku a páteře. Zároveň taky pomohli nemocným, kteří si nemohou dovolit zdravotní pojištění. Program Medevac, který péči nabízí zdarma, je pro ně často jediná šance na přežití. Senegalské kolegy učí Češi také to, jak na operaci co nejlépe připravit sebe i pacienta. Za dva týdny odoperovali přes čtyřicet dospělých a dětí. Bez pomoci českých zdravotníků by zemřeli. „Drobné bolístky neřeší. Jsou rádi, že se jim uleví. Jsou prostě skromnější, což není divu,“ podotýká zástupce primáře neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce Jan Šroubek s tím, že místní podmínky nejsou jednoduché.
4. 5. 2025|

Medici si v soutěži vyzkoušeli operaci pomocí robotů

Operace pomocí robotů už trénují i studenti medicíny. Sílící trend posledních let si medici vyzkoušeli v rámci Robotické olympiády, v níž jejich schopnosti posoudili zkušení chirurgové. Technologie, jejichž výhodou je menší zásah do těla pacienta, lepší dostupnost některých míst pro lékaře či rychlejší rekonvalescence, testovali na trenažérech. Podle lékaře Vojtěcha Nováka z Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol se totiž robotizaci v chirurgii v dnešní době již nelze vyhnout. „Je to budoucnost,“ říká.
3. 5. 2025|

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
17. 4. 2025|

Lékaři v Brně provedli kompletní rekonstrukci nosu po rakovině

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně dokončili kompletní rekonstrukci nosu po odstranění rozsáhlého nádoru. Pacient Marián Vanek měl rakovinu nosohrtanu. Na vytvoření nového nosu využili tkáň z jiných částí těla, a to předloktí, žebra nebo čela. Ačkoliv částečných operací po rakovině nebo úrazech už brněnští chirurgové touto metodou provedli čtyřicet, šlo o teprve pátý takto komplikovaný případ v Česku.
21. 3. 2025|

Ukrajina se „zapsala do historie“ prvním čistě robotickým útokem v dějinách

Drony a další automatizované válečné stroje mění podobu bojů na Ukrajině. Na konci loňského roku se odehrála operace, při které ukrajinská armáda zřejmě poprvé v historii zaútočila pouze pomocí koordinovaných sil létajících a pozemních strojových jednotek, tedy bez lidských vojáků – a k tomu nad očekávání úspěšně.
20. 3. 2025|

Zdravotní sestru operace připoutala na vozík, k profesi se ale vrátila

Nádor na míše v oblasti krku a následná operace, která nedopadla úplně dobře. Zdravotní sestra Soňa Mikešová se už jinak než na vozíku pohybovat nebude. Místo chmurných myšlenek se ale rozhodla znovu pracovat, a dokonce se vrátila ke své původní profesi.
3. 3. 2025|

Úhradová vyhláška míří k Ústavnímu soudu, menší nemocnice si stěžují na diskriminaci

Ústavní soud přezkoumá úhradovou vyhlášku na letošní rok, podle které pojišťovny hradí zdravotní péči. Pod návrh připravený Asociací českých a moravských nemocnic se podepsalo třikrát víc senátorů, než je potřeba. Říkají, že vyhláška diskriminuje regionální nemocnice. Za stejné úkony dostávají méně peněz než velká zařízení. Ústavnímu soudu doručí návrh příští týden. Ministerstvo zdravotnictví s kritikou nesouhlasí.
26. 2. 2025|

Lékaři transplantovali játra pětitýdenní holčičce

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) asi před měsícem provedli náročnou transplantaci jater pětitýdenní holčičce, část svých daroval její strýc. Dítěti kvůli akutnímu selhání orgánu zbývaly bez operace desítky hodin života. Po výkonu se o miminko vážící 3,5 kilogramu staraly dětské sestry ze sousední Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), protože IKEM nemá dětské oddělení.
25. 2. 2025Aktualizováno25. 2. 2025|

Italská Cosa Nostra nemá lidi, ukázala policejní razie

Italská policie provedla jeden z největších zátahů proti sicilské Cosa Nostře za poslední roky. Zadržela na sto padesát podezřelých. Z organizování zločinů přímo z vězeňských cel také nově obvinila třiatřicet mafiánů. Operace je výsledkem ročních odposlechů špiček organizovaného zločinu. Vedle kriminálních činů odhalila také akutní personální nouzi italské mafie.
14. 2. 2025|

V Motole využívají virtuální realitu k léčbě závratí

Virtuální realita pomáhá léčit závratě. Lékaři v pražské motolské nemocnici ji využívají u lidí po operacích mozkových nádorů. „Pacienti se mohou projít obchodním centrem, umožníme sáhnout si pro věci, vybrat si něco do nákupního košíku,“ popisuje výkonný ředitel společnosti VR Medical Konstantin Novikov. Výhodou této technologie je, že může urychlit rehabilitaci. Virtuální realitu mohou pacienti využívat už na lůžku, brýle si nasazují zhruba na třicet minut denně. Do budoucna by mohla být vhodná i pro další pacienty. S různými poruchami rovnováhy se potýká až patnáct procent populace.
11. 2. 2025|

Mladá žena s cystickou fibrózou podstoupila v Motole třetí transplantaci plic

Šestadvacetileté pacientce s cystickou fibrózou transplantovali v pražské Fakultní nemocnici Motol už potřetí plíce. Podle nemocnice jde o mimořádně náročný chirurgický zákrok, který je i celosvětově unikátní – a přistupuje se k němu jenom ve výjimečných případech. Pro lékaře představovala operace technickou, ale i medicínskou a současně i etickou výzvu.
3. 2. 2025|

Špatně slyší, mluví i dýchá. Dívce má pomoci operace, která se v Česku neprovádí

Po dvou letech se bude uzavírat desetimilionová sbírka na operaci dítěte se vzácným genetickým onemocněním. Osmiletá Lilli Soukupová za několik dní díky darům odletí na první zákrok do Londýna. Do sbírky se zapojili i pražští policisté, čímž podpořili i svou kolegyni – matku Lilli.
3. 2. 2025|

Nemocnicím chybí krev, potřebují více dárců

V části nemocnic se před koncem roku tenčí zásoby krve. Dárci navíc o svátcích odjíždějí a bývají také častěji nemocní. Třeba ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze mají u některých krevních skupin jen poloviční rezervu. V tamním registru se nachází přibližně osm tisíc dárců, potřebovali by jich ale dvojnásobek.
16. 12. 2024|

Ústavní soud odmítl stížnost lékařky z kauzy chlapce po operaci mandlí v Pardubicích

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost lékařky Martiny Šípkové, která dostala podmínku za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Chybovala při ošetření chlapce, jenž kvůli komplikacím po operaci mandlí v Pardubické nemocnici zůstal v bdělém kómatu. Verdikt už dříve potvrdil i Nejvyšší soud. ÚS vyhodnotil stížnost jako zjevně neopodstatněnou.
14. 11. 2024|

Umělá inteligence pomáhá rychleji poznat infarkt

Lékaři o víkendu debatovali na konferenci kardiologické společnosti v Brně, kde probírali umělou inteligenci a její pomoc při rozpoznání infarktu. Řešili i přibývající počet pacientů se srdečním selháním – v Česku jsou jich statisíce a vzniká pro ně síť specializovaných ambulancí.
11. 11. 2024|

Bolesti či problémy s plodností. Nemocí ženských orgánů přibývá

Endometrióza, při níž sliznice prorůstá mimo dělohu, i nezhoubné nádory dělohy, takzvané myomy, které způsobují neplodnost, se mohou podle lékařů vracet opakovaně i po operaci. Na tiskové konferenci na to upozornili experti z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Podobné potíže postihují desítky procent žen. Endometriózou trpí zhruba každá desátá.
6. 11. 2024|

Lékaři zachraňují děti s brániční kýlou ještě před narozením

Šance na přežití dětí s brániční kýlou se díky pokročilým operacím v děloze zvyšují. Jednu z nejzávažnějších vývojových vad, která často končí smrtí novorozenců, tak dokážou lékaři nyní řešit už během těhotenství. Čeští specialisté provedli první úspěšné operace pomocí nové metody, která podporuje růst plic nenarozených dětí. Předtím jezdili k podobným výkonům do Belgie, kde asistovali. První samostatnou operaci provedl tým v pražském Podolí letos v červenci.
7. 10. 2024|

Rok od sbírky pro Martina. Zbylé peníze pomáhají dalším nemocným

Přesně před rokem složili lidé rekordní částku na genovou terapii pro Martina Zatloukala. Chlapec trpí vzácným onemocněním, syndromem AADC. Vyléčit ho není možné – příznaky ale odstraní nákladná operace. Stála zhruba sto milionů korun. Chlapec ji podstoupil v únoru, jeho stav se nyní zlepšuje.
27. 9. 2024|

Elektřina mu spálila oko i tvář. Unikátní zákrok veteránovi obojí vrátil

Šestačtyřicetiletý americký veterán přišel před rokem o celou levou část tváře včetně oka – a s tím i o chuť k životu. Lékaři mu ale dokázali díky unikátní operaci oko i obličej vrátit. Chuť žít se mu tak vrátila.
14. 9. 2024|
Načítání...