Násilí spáchané během války za nezávislost je neomluvitelné, řekl britský král v Keni

Britský král Karel III. vyjádřil během návštěvy Keni nejhlubší lítost za „odpudivé a neospravedlnitelné násilné skutky“ z doby boje za nezávislost této africké země. Monarcha se ale neomluvil přímo za britský podíl na utrpení Keňanů, jak požadovali mnozí místní obyvatelé.

Karel III. v doprovodu manželky Camilly přiletěl do keňského hlavního města v pondělí večer. V úterý jej ve svém sídle slavnostně a s vojenskými poctami uvítal keňský prezident William Ruto. Královský pár poté položil věnec u hrobu neznámého vojína v zahradách Uhuru, kde Keňané v roce 1963 vyhlásili nezávislost.

„Špatné skutky minulosti jsou příčinou největšího žalu a nejhlubší lítosti,“ řekl britský panovník během následné státní recepce pořádané Rutem. Dodal, že neexistuje omluva za zmíněné násilné skutky z doby keňského boje za nezávislost.

Mnoho Keňanů napjatě čekalo, co při příležitosti své návštěvy král řekne o krutostech z dob britské koloniální éry včetně hromadného mučení a zabíjení obyvatel a rozsáhlého vyvlastňování jejich půdy, na níž dodnes hospodaří britští občané a nadnárodní korporace, píše Reuters.

Ruto podle agentur ocenil královu snahu, dodal však, že „zbývá udělat mnoho k dosažení úplných reparací“.

Krvavá historie

Zřejmě nejméně slavné období sedmi desítek let britské nadvlády přišlo na jejím konci, při povstání Mau Mau ve střední Keni v letech 1952 až 1960. Keňská komise pro lidská práva (KHRC) odhaduje, že během něj bylo zabito nebo zmrzačeno na 90 tisíc Keňanů a dalších 160 tisíc bylo zadrženo.

Britská vláda už dříve vyjádřila lítost nad zločiny spáchanými v tomto období a před deseti lety se dohodla na mimosoudním vyrovnání a vyplacení zhruba 20 milionů liber poškozeným.

Karlova návštěva Keni je plná symboliky, připomněla agentura AP. Králova matka, loni zesnulá královna Alžběta II., se dozvěděla, že se stala britskou panovnicí, v únoru 1952 při návštěvě přírodní rezervace právě v této východoafrické zemi.

Buckinghamský palác uvedl, že královská návštěva je odrazem úzké spolupráce obou zemí v oblasti hospodářského rozvoje, změny klimatu a bezpečnostních otázek. Karel III. má v plánu mimo jiné setkání s podnikateli z keňské technologické scény a spolu s Camillou navštíví také přístavní město Mombasa na jihovýchodě země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 10 mminutami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 4 hhodinami

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...